Ako si správne vybrať kosačku?

Zdravý, upravený a krásny trávnik. To je sen každého majiteľa domu so záhradou. Trh v dnešnej dobe obsahuje širokú ponuku kosačiek, v ktorej sa vyznať nie je vôbec jednoduché. Ak uvažujete o novom pomocníkovi do záhrady v podobe kosačky, mali by ste brať do úvahy niekoľko faktorov, a to:

- Rozloha vášho trávnika,

- členitosť trávnika,

- možnosti pripojenia,

- nerovnosť terénu.

Pre menšie trávnaté plochy o veľkosti približne 300 až 500 m2 sú ako stvorené akumulátorové kosačky, ktoré sú veľmi tiché podobne ako elektrické kosačky, no na rozdiel od nich nemusíte za sebou ťahať kábel. Pokiaľ vlastníte menší pozemok s rozlohou približne 600 m2, postačí Vám jeden z elektrických modelov kosačiek. 

Na väčšie pozemky odporúčame motorové alebo benzínové kosačky s pohonom. Tieto modely ocenia hlavne dámy, pretože pohon neoceniteľne uľahčuje obsluhu stroja. Na väčšie plochy, strmšie svahy či extrémne náročné terény, kde je veľmi vysoká tráva, odporúčame záhradné traktory, ridery alebo svahové kosačky. Svahové kosačky majú veľmi robustné karosérie, protišmykové pneumatiky a veľa iných skvelých vlastností, o ktorých sa dočítate ďalej v článku.

Benzínové kosačky

Benzínový typ kosačky je ako stvorený pre majiteľov s väčšími plochami a pre tých, ktorí túžia po dokonalom trávniku. Benzínovú kosačku treba vyberať podľa toho, ako veľká a členitá je plocha a ako často ju plánujete kosiť. Ďalej zvážte, či chcete trávu vyhadzovať dozadu, do strany alebo chcete trávu zberať do zberného koša. Motorové modely hravo zvládnu aj vysoké a husté trávnaté porasty. Kosačky vybavené štvortaktnými motormi vám zabezpečia dlhú životnosť kosačky.

- Výkonné

- Spoľahlivé

- Nie sú obmedzené zdrojom elektrickej energie

Kosenie nie je žiadna veda. Hravo ho zvládnu aj ženy či staršie dieťa. Ideálne kosenie pre deti alebo ženy spočíva v tom, že trávnatá plocha kosenia nie je veľká a kosačka je vybavená pojazdom. Kosačku s pojazdom užívateľ len smeruje a zabezpečuje hladký prejazd po plochách. V podstate v tomto prípade kosačka pracuje samostatne.

Elektrické kosačky

Ak vlastníte menšie trávnaté plochy a nebude vám vadiť elektrický kábel, zaobstarajte si elektrickú kosačku. Elektrické kosačky sú charakteristické ich minimálnymi nárokmi na údržbu, spoľahlivosťou či ľahkou ovládateľnosťou. Ďalším lákadlom oproti benzínovým modelom môžu byť aj nižšie zriaďovacie náklady alebo nízka hmotnosť. Sú ľahké, jednoducho prenosné a skladné.

Záber? Jednoduchá rovnica – čím väčší záber kosačky, tým kratší čas potrebný na kosenie. Záber kosačky samozrejme vyberáme aj podľa veľkosti plochy kosenia.

- Minimálne nároky na údržbu

- Spoľahlivé

- Nízke zriaďovacie náklady

- Nízka hmotnosť

Akumulátorové kosačky

Kosačky na baterky sú ideálne pre ekologických ľudí, pre mestský životný štýl a tiež pre ľudí, ktorí obývajú radové stavby. Akumulátorová kosačka je taktiež skvelou voľbou v prípade, ak vlastníte pozemky, ako je napríklad chata, chalupa či miesto, kde nemáte k dispozícii elektrickú energiu. Alebo sa jednoducho nechcete spoliehať na elektrický kábel a túžite po pocite voľnosti? Tak potom je akumulátorová kosačka pre vás ideálnou voľbou.

- Tiché, ľahké, ekologické

- Vysoký výkon bez hluku

- Žiadne emisie

- Žiadny spotrebný materiál (olej, benzín, filter, sviečka,...)

Ridery a záhradné traktory

Ak ste náročnejší užívateľ, máte radi obrovskú pohodu pri práci alebo napríklad vlastníte veľký pozemok, na ktorom by sa uživil aj menší festival, ideálnou voľbou bude pre vás záhradný traktor alebo rider. Tieto neoceniteľné stroje ľavou zadnou zvládnu veľké plochy, ihriská a iné väčšie trávniky (závisí od modelu). S traktorovou kosačkou alebo riderom trávu dokážete nielen pohodlne a rýchlo pokosiť, ale pomocou veľkého zberného koša aj pozbierať a premiestniť trávu bez zvýšenej námahy.

- Ideálne na veľké plochy

- Veľké zberné koše

- Maximálne pohodlie, pohoda a oddych pri kosení

RIDER VILLAGER VTR 650

CANYCOM - terminátor medzi kosačkami

Ak hľadáte kosačku, ktorú absolútne nič nezastaví, predstavujeme vám svahové kosačky japonskej kvality CANYCOM. Tieto kosačky sú preslávené tým, že ich nezastaví ani vysoká tráva či krovie, a to aj v tých najstrmších svahoch. Tieto traktory udávajú nové štandardy vo viacerých oblastiach. Majú vystužené karosérie, výkonné motory a plynule ručné nastavenie výšky kosenia už od 0 mm. Poskytujú ochranu proti šmyku a kvalitné mulčovacie nože vyrobené zo švédskej ocele. Vysoká kvalita a spracovanie zaručujú dlhú životnosť.

AJ IVAN "TULI" VOJTEK odporúča VILLAGER

"Ťahák" na správny výber kosačky VILLAGER