Na vychádzku, posed aj strelnicu

Náročný terén vyžaduje vysokú outdoorovú obuv, ktorá poskytne nohám oporu a udrží členok spevnený za všetkých okolností. Lenže ruku na srdce, v slovenskej prírode si vo väčšine prípadov vystačíte s ľahšími a nižšími topánkami, ktoré bývajú flexibilnejšie a pohodlnejšie. Presne podľa tejto filozofie vznikol aj model TETRAO Canis.

Určite to poznáte – pri príprave na prácu či výlet v teréne automaticky siahnete po členkových trekových topánkach, ktoré máte s pobytom v lese prirodzene spojené. A až po niekoľkých kilometroch si uvedomíte, že sa pohybujete skôr po asfalte a poľných či lesných cestách bez toho, aby ste museli prekonávať veľké balvany, korene a prudké svahy. Pokiaľ vopred poznáte svoju trasu a viete, že sa budete musieť popasovať len s ľahším terénom, môžete siahnuť práve po nízkej obuvi TETRAO Canis. Podľa výrobcu by mala dobre poslúžiť v teréne kategórie A čiže Hiking (prechádzky a turistika) a B čiže Lite Trek (kopce typu Vysočina a Beskydy).

V talianskom štýle

Výrobky TETRAO dostávajú latinské názvy inšpirované prírodou a ani nové topánky nie sú výnimkou. Slovo Canis totiž označuje rod psovitých šeliem, do ktorého sa radí vlk, šakal, dingo alebo kojot. Voľba na toto meno padla najmä v súvislosti s poľovníckym psom, pretože sa elegantné topánky môžu stať vašim podobne verným spoločníkom na každodenné nosenie.

Slovenská značka spolupracuje s renomovanými európskymi výrobcami, ktorých odborníci pomáhajú TETRAU v každom segmente vytvoriť čo najkvalitnejší produkt za rozumnú cenu. Pri nožoch či topánkach sa najčastejšie jedná o talianskych partnerov a tentoraz sa ním stala spoločnosť Garsport z lombardského Montella. Pôsobí na trhu už od roku 1972 a špecializuje sa na vývoj, výrobu a distribúciu outdoorovej, technickej a bezpečnostnej obuvi. Topánky Canis sa inšpirovali jej modelom Rozes Low a už po vybalení z krabice zaujmú ľúbivým dizajnom aj kontrastom medzi hnedou farbou zvršku a čierno-oranžovými šnúrkami okrúhleho prierezu o dĺžke 130 cm. Pokiaľ preferujete ploché šnúrky, nič nie je stratené – k topánkam dostanete aj náhradný plochý pár rovnakej farby.

Atraktívny vzhľad by bol poľovníkmi k ničomu, keby za ním nestáli premyslene vybrané materiály a poctivé dielenské spracovanie. Zvršok sa robí z brúsenej kože, známej tiež ako semiš či velúr. Upravuje sa brúsením na rubovej strane, ktorá sa pri finálnom výrobku stáva pohľadovou. Vyznačuje sa charakteristickým vlasom - jemnou "chlpatosťou", ktorá vyžaduje údržbu kefovaním a impregnáciou. Semiš sa používa najmä na výrobu obuvi, odevov, peňaženiek a pracovných rukavíc. Pri "caniskách" ho návrhári spojili s podšívkou AirMesh – nylonovou sieťovinou, ktorá odvádza vlhkosť a prebytočnú teplotu preč od nohy. Je ľahká aj odolná a v kombinácii s kožou prispieva k odvetrávaniu a maximálnej priedušnosti. Medzipodrážka sa vyrába zo silnej plsti alebo textílie pozostávajúcej zo vzájomne spletených vlákien. Na nej spočíva anatomicky tvarovateľná a vyberateľná stielka, ktorá zvyšuje pohodlie, nasakuje prípadný pot a odvádza ho pomocou drážok.

Na prechádzku aj do lesa

Zabudnúť nesmiem na Vibram – taliansku značku gumovej zmesi na výrobu podrážok. Poskytuje komfort aj pri chôdzi v nerovnom teréne a okrem vysokej odolnosti voči oteru vykazuje tiež nadpriemernú priľnavosť. Topánky s vibramovou podrážkou by tak nemali pošmykovať ani v bahne či na vlhkých skalách a kameňoch.

Hneď na prvý pohľad ma zaujal fakt, že pri pomerne úzkych "caniskách" sa podošva výrazne rozširuje do strán. Taká konštrukcia býva prísľubom stability aj na prudšom svahu alebo mokre a pri vychádzkovej obuvi sa nevyskytuje často. Tiež výška podrážky pôsobila až naddimenzovaným dojmom a dúfal som, že spolu s jej zložením bude prispievať k tlmeniu nárazov a redukcii únavy. K ďalším rysom vibramovej podošvy patrí dezén s hlbokými výstupkami sklonenými pod rôznymi uhlami s veľkými medzerami medzi sebou. Takáto vzorka prináša zásadnú výhodu: Aj keď prejdete bahnom, ktoré medzi jeho prvkami priľne, stačí zadupať a opadá.

Podľa výrobcu predurčujú zvolené materiály a spôsob ich spracovania TETRAO Canis pre celoročné využitie: Zatiaľ čo na jar a v lete majú topánky poskytovať vysokú priedušnosť, počas zimných mesiacov zase pocit tepla. Ja som si nízku obuv z brúsenej kože prvýkrát obul v júni a vyrazil na niekoľko výletov do Dyjsko-svrateckého úvalu. Už počas cesty autom na miesto určenia som si overil, že sa v slovenských topánkach bez problémov riadi a výška ani šírka podrážok pri ovládaní pedálov neprekáža.

Úvodná časť prvého výletu viedla po asfaltke, ktorú čoskoro vystriedala lesná cesta plná ihličia i lístia a nakoniec prišla na rad prašná prechádzka. Topánky Canis sú v takom prostredí ako doma, našľapuje sa v nich pohodlne a Vibram naozaj dobre tlmí dopady chodidiel aj na tvrdších povrchoch. Mojím cieľom bol neobhospodarovaný kus lesa uprostred polí, ku ktorému sa dalo dostať len prekročením stometrového pásu nahrubo zoranej zeme. Ani tentoraz som nezatúžil sa prezuť do vysokých trekových topánok a zakrátko som stál pri remízke.

Cestou necestou

Voľba tohto miesta nebola náhodná, pretože som počas jediného pobytu v prírode mohol vyskúšať mnoho typov terénu. Pri pohybe hustým lesíkom som na rovine aj v miernom kopci prechádzal po machu, hline i vrstvách lístia, niekoľkokrát som musel prejsť po dlhých kmeňoch, preliezol hromadu kameňov a predieral sa bodliakmi. Obuv ani jedinkrát nepodkĺzla a nezačala ma tlačiť, väčšinu času držala na nohách ako pribitá. Len pri prekonávaní náročnejších prekážok sa šnúrky trochu povolili a aby som sa vyhol riziku podvrtnutia, musel som ich občas dotiahnuť. Do ťažšieho terénu by sa teda zrejme lepšie hodili ploché šnúrky. Na záver som si v "caniskách" dovolil vyliezť aj na strmý svah pri remízke a potom z neho o pár desiatok metrov ďalej zase zostúpiť. Dezén podrážky ma ani tentoraz nezradil a hoci by som sa pri takom sklone kopca lepšie cítil vo vysokej obuvi, bez väčších problémov som tento úsek zvládol.

V nasledujúcich týždňoch som slovenskú obuv testoval počas mnohých ďalších kilometrov strávených obvykle v klasickom lesnom podraste. Na brúsenej koži sa objavilo len pár stôp opotrebenia, ktoré išli ľahko vyriešiť mosadznou kefkou. Počas týchto ciest ma zastihli dva extrémne prejavy počasia. Prvým sa stali úmorné letné horúčavy a musím povedať, že kombinácia semišu a podšívky AirMesh dovoľuje nohám dýchať aj pri teplotách nad 30 stupňov. Po vyzutí nebolo vnútro topánok zaplavené potom a ani z neho nevychádzal výraznejší pach.

V dobe začínajúcich záplav ma potom vonku zaskočil dážď. Najprv len ľahko mrholilo a semiš si dokázal s vlhkosťou prichádzajúcou zvonku poradiť. Avšak akonáhle začalo pršať výdatnejšie, topánky počas pár minút premokli naskrz. Ide o daň za výnimočnú priedušnosť a než vo vychádzkovej obuvi vyrazíte von, mali by ste sa uistiť, že nemá prísť silnejšia prehánka. Impregnácia nanosprejom vodeodolnosť zlepší, ale funkčnú membránu a nubuk odolnejší voči vode nahradiť nemôže. Vaše nohy sa tak ocitnú vo vlhku aj v prípade, že v "caniskách" prejdete lúkou plnou vysokej mokrej trávy.

Záverečný verdikt

Obuv TETRAO Canis sa skvele osvedčila aj v teréne, ktorý by teoreticky mal byť nad jej možnosti. Robustná podrážka v kombinácii s premysleným strihom odvádzajú dobrú prácu, navyše sa v topánkach cítite veľmi pohodlne. Úroveň priedušnosti má tento model najvyššiu zo všetkých topánok, v ktorých som sa doteraz vydal do lesa. Avšak zatiaľ čo ani silnejší vietor semišom neprefúkne, už stredne výdatný dážď sa dovnútra skoro dostane. Pokiaľ teda hrozia vytrvalejšie prehánky, radšej obujte obuv s membránou.

K výhodám počítam originálny vzhľad a "neagresívny" dizajn, vďaka ktorému môžete vo vychádzkovej obuvi TETRAO pokojne vyraziť aj do mesta. Ako stvorené sú slovenské nízke topánky aj na strelnici, kde vás nebudú nohy bolieť (a nezapotia sa) ani pri dlhšom testovaní či nastreľovaní. Celkovo hodnotím TETRAO Canis ako vydarený model, ktorý pri správnej starostlivosti a vhodnom použití ponúkne nebývalú úroveň komfortu.

Ako na údržbu

Kožené topánky vám budú robiť spoločníka niekoľko rokov, avšak len v prípade, že sa o ne budete pravidelne starať. Než vyrazíte na cesty, mali by ste kožu naimpregnovať. Zabudnite na vosky a krémy, ktoré sa hodia výhradne na nubuk (hladkú kožu spracovanú z lícovej strany) a semiš by mohli poškodiť – radšej zvoľte impregnáciu v spreji. Na trhu je ich veľa, ja som si vybral produkt od rovnakého výrobcu ako pri samotnej obuvi. Sprej TETRAO na báze nanočastíc vytvára na povrchu neviditeľný film, ktorý odpudzuje molekuly vody a zároveň chráni materiál voči blatu, snehu alebo posypovej soli.

Pred použitím treba nádobku pretrepať a potom topánky zo vzdialenosti 15–20 cm nastriekať, pokiaľ koža na pohľad nezvlhne. V ideálnom prípade by ste nanoimpregnáciu mali nechať vyschnúť 12–24 h, v núdzi sa môžete obuť už za 60 minút. TETRAO sa ohľadom zloženia impregnácie vyhýba neodbúrateľným látkam a s ekologikou to myslí vážne aj v detailoch – sprej nepoháňajú plyny a jeho pumpička funguje mechanicky. Keď sa po čase rozhodnete nanočastice naniesť znova, robte tak len pri dobre preschnutej obuvi.

Na odstránenie nečistôt odporúčam použiť kefku – existujú typy s prírodnými aj gumovými štetinami. Špeciálne pre prácu so semišom sa vyrábajú aj mosadzné kefy, ktoré zároveň ľahko zdrsnia povrch kože a obnovia jej zamatový vzhľad (pozor, nubuk by ste nimi poškriabali). Osvedčila sa mi tiež aktívna čistiaca pena TETRAO, ktorú nastriekate na obuv, po chvíli ju pretrite hubkou a nakoniec vysušíte utierkou bez toho, aby ste museli semiš vystavovať vode.

Autor blogu: Miroslav Mašek

Nízku vychádzkovú obuv TETRAO Canis aj v dámskom prevedení nájdete tu: TETRAO Canis