Prečo je pre zver dôležitá soľ?

Tak ako všetky bylinožravce, tak aj voľne žijúca raticová zver, má nedostatok minerálnych látok a stopových prvkov ako sú napr. sodík, draslík, jód, ktoré sa voľne v prírode nevyskytujú, alebo len v minimálnom množstve. Nedostatok týchto látok spôsobuje zlý zdravotný stav, tráviace ťažkosti, šírenie chorôb a výkyvy v normálnom správaní zveri. V prírode sa prakticky voľne nevyskytuje jód, ktorý je dôležitý na reguláciu vnútorných životných pochodov zveri. Všetky tieto prvky obsahuje soľ. Ďalšími dôležitými prvkami, ktoré soľ obsahuje, alebo sa pridávajú do kŕmnych solí sú: uhličitany fosforu, vápnika a horčíka - potrebné na stavbu kostí a parožia, meď - pôsobí ako liečivý prostriedok proti chorobám spôsobovanými cudzopasníkmi, železo - prispieva k tvorbe červených krviniek, draslík - tvorba uhľohydrátov, sodík - tvorba pepsínov na dobré trávenie.

Dostatkom soli v jarnom a jesennom období zabezpečíme, že zver nebude trpieť zažívacími ťažkosťami pri prechode zo suchej na zelenú potravu a naopak. Soľ tiež pôsobí antibakteriálne a pomocou nej sa zver zbavuje cudzopasníkov, tak vonkajších ako aj vnútorných. Dostatkom soli tak zabezpečíme dobrý celkový zdravotný stav zveri. Jelenia zver spotrebuje asi 3 kg soli a srnčia zver asi 1,5 kg soli ročne na jeden kus zveri. Dostatočným množstvom soli a pravidelným dopĺňaním soľníkov zabezpečíme zveri dobrý zdravoný stav a imunitu. Soľ je v podstate najzákladnejším liečivom podávaným zveri. Tak ako aj pre ľudí aj pre zver platí: "Soľ nad zlato!"

Soľ predkladáme zveri v soľníkoch najčastejšie umiestnených pri priechodoch zveri, v blízkosti vody a krmelcov. Soľníky môžu byť rôznych tvarov a konštrukcií. Najčastejšie sú korýtkové soľníky. Najjednochušie soľníky sú v rázštepe stromu alebo vo vydlabanom pni spíleného stromu. Takéto soľníky zver veľmi obľubuje a navštevuje ich aj po tom ako peň zhnije a rozpadne sa. Prázdne miesta po takýchto soľníkoch a zem okolo zver vylizuje aj naďalej aj napriek tomu, že hneď vedľa je postavený nový soľník. Soľníky je potrebné pravidelne kontrolovať, dopĺňať, čistiť od lístia a trusu zveri. V prípade poškodenia ho treba opraviť, alebo nahradiť novým. 

O význame a nevyhnutnosti primeraného množstva soli v potrave človeka nemusíme nikoho presviedčať. Však nás to učí aj známa slovenská rozprávka. Rovnako dôležitá je v potrave divej zveri, čo potvrdzujú rôzne odborné výskumy a skúsenosti poľovníkov z praxe. V súvislosti s predkladaním soli lesným obyvateľom sa okamžite vynorí niekoľko otázok. Koľko soli zver potrebuje? Kedy a ako jej ju predkladať? Ktorá zver soľ vyhľadáva a prečo vlastne? Na všetky tieto otázky sa pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Poľovník de facto ani nemusí riešiť, koľko soli zver potrebuje. Jeho úlohou je "iba" zabezpečiť, aby soľ v prípade potreby našla. Tá, na rozdiel od človeka, jej skonzumuje iba toľko, koľko jej organizmus potrebuje. Sú známe prípady, kedy zver v dôsledku nedostatku soli v zime migrovala k cestným komunikáciám lízať posypovú soľ. Ako takéto situácie obvykle končia nemusíme bližšie popisovať.

Všetky zainteresované strany sa zhodujú, že pokiaľ si divá zver nedokáže nájsť potrebné minerálne látky v prírode sama, je nevyhnutné jej ich predkladať v podobe kamennej soli alebo rôznych lizov (kombinácia kamennej soli s rôznymi minerálnymi látkami) a to počas celého roka, predovšetkým však na jar. Po zime prechádza zver zo suchej stravy na šťavnatú. Soľ v tomto prípade pomáha tráviacemu traktu prispôsobiť sa zmene potravy. Rovnako dopĺňa do organizmu rôzne minerálne látky, ako napríklad vápnik a fosfor, ktoré sú základnými stavebnými látkami každého živočícha. Spomínané minerály tvoria hlavné prvky pri tvorbe parožia raticovej zveri. Uvedené účinky len podčiarkujú význam zriaďovania solísk v súvislosti s dosahovaním kvalitných chovateľských výsledkov.

Počet solísk v každom poľovnom revíri upravuje vyhláška ministerstva pôdohospodárstva k zákonu o poľovníctve. Podľa nej musí byť na každých aj začatých 70 ha výmery najmenej jeden soľník.

Z otázok položených na úvod článku sme ešte neuviedli odpoveď na tú, ktoré druhy zveri vyžadujú soľ vo svojej potrave. Odpoveď odborníkov na tento problém je jednoznačná. VŠETKY. Či už je to raticová zver alebo maličký zajac. Zaujímavé je, že zajac soľ nedokáže lízať. Prijíma ju teda tak, že ohlodáva drevo nasiaknuté soľou zo soľníka. To sa týka predovšetkým starších solísk.

Všetky druhy kamennej minerálnej soli nájdete tu: Doplnky výživy TETRAO

Autor blogu: @petrrissa