Do lesa ma väčšinou sprevádza niektorý z takticky ladených batohov ušitých z cordury a vybavených prvkami nosného systému MOLLE/PALS. Preto som bol zvedavý, ako bude mojim požiadavkám vyhovovať konzervatívnejšie strihaný batoh slovenskej firmy TETRAO. Oplatí sa modernému poľovníkovi siahnuť po klasike?
Výrobca z Trenčína už pre milovníkov lesa pripravil dlhý rad batožín – od nábojoviek cez cestovné tašky po batohy. Tie mávajú objem 20, 25 či 35 litrov a sú teda určené skôr na jedno - až dvojdňové lovecké výpravy alebo výlety do prírody. Model Classic patrí medzi tridsaťpäťtilitrové batohy, po ktorých siahajú ľudia, ktorí potrebujú na kratšej ceste viac vybavenia, prípadne vyrážajú na dlhšiu trasu naľahko.
Ručná výroba
Batoh pozostáva zo 100% polyesteru olivového odtieňa, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou, odolnosťou voči oderu aj dobrou tvarovou stálosťou. Z ďalších materiálov spomeňme hnedú syntetickú kožu, z ktorej sa robí lem chlopní všetkých vreciek. Dvojicu spomínaných farieb vkusne dopĺňa žlté stehovanie, ku ktorému ešte doplním, že sa TETRAO Classic kompletne vyrába ručne priamo na Slovensku.
Hlavná komora sa uzatvára pomocou sťahovacieho lanka, pričom mieru utiahnutia regulujete plastovou dvojkomorovou brzdičkou. Tá je dostatočne mohutná na to, aby ste s ňou zvládali manipulovať aj v rukaviciach. Vstup následne uzavriete štvorcovou chlopňou so zaoblenými rohmi. Avšak pozor, zips by ste hľadali márne – výrobca zvolil pozdĺžny drevený kolíček, ktorý prevlečiete poistnou slučkou z umelej kože. Ide o funkčné aj elegantné riešenie s retro nádychom, ktoré zároveň približuje batoh mestskému štýlu. Rovnakým spôsobom sa otvárajú a zatvárajú aj všetky vrecká. Dve menšie nájdete na bokoch batohu, tretia na jeho prednej strane dostala štýlovo vyvedené logo v hnedom ovále. Nechcenému vypadnutiu obsahu napríklad pri behu bráni vrchné gumové lemovanie, ktoré vrecká samočinne sťahuje. Táto užitočná drobnosť ma naozaj zaujala – už preto, že často chýba aj oveľa drahším batohom.
Pri pohľade do hlavnej komory som objavil ďalšie vychytávky. K hornej hrane prišili Slováci plastovú karabínku, na ktorú si zavesíte napríklad kľúče a nemusíte ich potom pracne loviť medzi ostatnými vecami. Vnútornú stranu polyesteru TETRAO starostlivo pogumovalo (čo platí aj o vreckách) a prenášané predmety sú tak chránené proti vlhkosti. Toto riešenie má však aj jeden negatívny dopad: Kým samotná textília je takmer bezhlučná, pogumovaním získala na šušťavosti. Iné demaskujúce prvky batoh nevykazuje, pretože absencia kovových prvkov eliminovala akékoľvek cinkanie aj odlesky.
S prekvapením vo vnútri
Najväčší bonus sa ukrýva v plochom vrecku priliehajúcom k chrbtovej partii a oddelené od zvyšku hlavnej komory prepážkou z čierneho polyesteru. Nachádza sa v nej totiž vyberateľný podsedák s rozmermi 44x29 cm a výškou 3 cm, ktorý vám umožní sa bez rizika prechladnutia uvelebiť napríklad na premrznutom posede. Vhod príde ale aj pri bežnom výlete, pikniku alebo táborení. Disponuje madlom, za ktoré ho ľahko vytiahnete, a dostal rovnako decentné sfarbenie ako celý batoh.
Na strane pokladanej na zem pozostáva podsedák z olivového polyesteru, zatiaľ čo vy sedíte na hrejivom flíse. Vnútri batohu navyše vykonáva aj ďalšiu rolu – funguje ako mäkká výstuha chrbta, aby vás batoh TETRAO Classic netlačil ani pri transporte ťažšieho vybavenia. Páči sa mi, že v priestore na podsedák zostáva aj po jeho vsunutí dostatok miesta, aby sa k nemu vošiel ešte hydratačný vak, menší notebook s uhlopriečkou 10 palcov alebo niektorá z placatejších powerbank.
Chrbtový systém si zaslúži pochvalu hneď z niekoľkých dôvodov. Dĺžkovo nastaviteľné ramenné popruhy dostali veľkorysé polstrovanie z priedušného materiálu. Majú šírku 7 cm a sú ľahko vyklenuté do strán, čo napomáha prirodzenejšiemu usadeniu batoha aj lepšiemu rozloženiu váhy na chrbte. Navyše sú z bokov obšité hnedým textilným lemovaním, takže ich hrany nerežú do ramien. Oproti popruhom umiestnil výrobca na zadnú stranu batohu dva rovnako široké pruhy z rovnakého materiálu – teda priedušné polstrované sieťoviny. Tieto panely sú vysoké asi 1,5 cm a práve v tejto vzdialenosti od vášho chrbta udržujú batoh, čo umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a obmedzuje potenie bez toho, aby sa zmenšil vnútorný objem hlavnej komory.
Za zmienku stojí aj ručné madlo na vrchnej strane batohu, ktoré sa vyrába z hnedej textílie obšitej kožou. Na prvý pohľad pôsobí príliš subtílnym dojmom, avšak vďaka spomínanému koženému prvku sa nezarezáva do dlane ani pri naplnení batohu až po okraj.
Do moravských lesov
Otestovať TETRAO Classic v praxi som sa vydal počas sparného leta, keď teploty nezriedka prekračovali tridsiatku. Najprv ma zaujímalo, čo všetko sa do jednotlivých úložných priestorov zmestí. Hlavná komora pojme naraz napríklad celtu, lekárničku, rezervnú bielizeň a ponožky, pláštenku, ďalekohľad, fotoaparát a jedlo pre jednu osobu na dva dni. Predné vrecko je ako stvorené na už spomínaný triéder, napriek tomu by som do nej odporučil umiestniť skôr veci, ktoré potrebujete mať rýchlo po ruke – ako krabičku poslednej záchrany, strelivo a rýchly zdroj energie.
Do bočných vreciek sa ponúka vložiť pitie a nástroje. Tu som však narazil na menší problém. Vrecká majú výšku 22 cm, čo presne zodpovedá napríklad mojej obľúbenej 600 ml fľaši od Camelbaku, zatiaľ čo pollitrová termoska TETRAO meria 24 cm. Obe nádoby sa dovnútra zmestia, lenže chlopne sú príliš krátke a drevené štipce našité veľmi nízko, takže vrecká už nezapnete. Gumový lem síce stále drží fľaše vo vnútri bez rizika straty, lenže pri pohybe v teréne by sa pútka ľahko zachytili o vetvu a počas dažďa by do otvorených vreciek zatekalo. Pred cestou do lesa tak musíte starostlivo vyberať, do čoho si nápoj naliať. To isté platí napríklad o voľbe pevného noža. Pokiaľ ho práve nemám na opasku, vkladám ho práve do bočného vrecka batohu. Pri stredne veľkom modeli je všetko v poriadku, ale taký Helle Jegermester meria aj s puzdrom 27 cm a nechať ho z vrecka "trčať" bez zaistenia by sa mi nechcelo.
Tým problémy našťastie skončili, mohol som TETRAO Classic hodiť na chrbát a vydať sa do lesov v okolí Brna. Taktické batohy pod 40 l nemávajú bedrový pás, avšak ten hrudný – brániaci skĺznutiu zaťaženého batohu z ramena – u nich býva štandardom. Bushcraftovo ladený model od TETRAO tento prvok zrejme z dizajnových dôvodov nedostal, a tak som mal trochu obavy, či bude dlhšia chôdza terénom príjemná.
Očarujúce spojenie
Nemohol som si pomôcť a prvé desiatky minút som stále skúmal, či batoh po chrbte "necestuje." Čoskoro som však na toto riziko zabudol, pretože Classic sedel ako pribitý. Absencia hrudného pásu by zrejme začala vadiť až pri transporte naozaj ťažkého nákladu, pre ktorý by som si však aj tak vybral skôr špecializovaný batoh.
Po 10 km sa na mojom tričku vzhľadom k úmorným horúčavám aj napriek premyslenému chrbtovému systému objavili vlhké škvrny. Za takých podmienok ale prakticky neexistuje spôsob, ako sa poteniu vyhnúť, a vďaka priedušným panelom neprekročilo únosnú hranicu. Hneď na prvýkrát som s "klasikou" na chrbte prešiel asi 25 km a ramená alebo šije nevykazovali ani náznak bolesti. Pri jednom z ďalších augustových výletov ma zastihol aj stredne silný dážď a hoci nejde o membránový model alebo batoh s preťahovacou pláštenkou, polyester s vnútornou impregnáciou udržal všetku vodu vonku. Pri prudšom lejaku už by som však radšej schoval TETRAO Classic pod pončo.
Počas táborenia som si overil, že prístup do hlavnej komory je ľahký a rýchly – čo príde vhod hlavne pri nutnosti bleskovo zbaliť rozložené vybavenie počas núdzového opúšťania bivaku. Proste povolíte sťahovacie lanko na maximum, všetko nahádžete dovnútra, jediným pohybom lanko utiahnete, preklopíte cez vrch chlopňu a zaháknete kolíček do pútka. Vnútri hlavnej komory vám pritom nebudú prekážať žiadne zbytočné výstupky alebo zipsy. V jednoduchosti je jednoducho krása.
Naposledy použitú vetu napokon môžem vztiahnuť na celý slovenský batoh, ktorý ma očaril spojením klasického strihu, pevného spracovania, šikovných nápadov i funkčnosti. V pretechnizovanej dobe nie je niekedy na škodu siahnuť po kúsku s dušou, ktorého obstaraním navyše prispejete na dobrú vec: TETRAO totiž časť peňazí z každého predaného výrobku venuje na záchranu ohrozeného tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus). A na rozdiel od taktických modelov s military vzhľadom si možno Classic bez obáv vziať aj do mesta či kancelárie bez toho, aby ste budili nežiaducu pozornosť.
Autor blogu: Miroslav Mašek
Tento spoľahlivý a kvalitný batoh nájdete tu: TETRAO Classic 35 l