Upracte si záhradu bez námahy

Každý správny záhradkár vie, že o svoju záhradu sa treba pravidelne starať počas celého roka. Perné chvíle zažíva počas príchodu jari, keď skončia posledné zimné mrazy, a s ním nastáva čas kosenia, prerezávania stromov, upravovania živých plotov a sadenia rastliniek. Až s odstupom času sa môžeme tešiť na hlavné výsledky našej práce. Preto je veľmi dôležité nepodceniť význam strihania stromov práve na jar.

Prečo strihať stomy a kry

Ako si dožičiť bohatú úrodu? Ľahká odpoveď. Pre podporu zdravého rastu stromov stačí na jar zostrihať nadbytočné vetvy a výhonky v korune, cez ktoré nedostatočne preniká slnečné žiarenie. Takto ľakho viete podporiť zdravý rast stromu, ktorý získa množstvo slnka a jeho púčiky skôr vykvitnú. Pri bobuľových kríkoch sa zameriavame na výhonky černastej farby.

Pre uľahčenie si vyberáme správne nástroje, aby nám šla práca od ruky. Používame ostré nožnice pre strih konárov, a ten vedieme šikmo. Takto zostrihnuté vetvy prinesú na jar najviac úrody, preto ako prvé striháme výhonky, ktoré rastú kolmo nahor.

Čo s odrezkami konárov

Pálenie záhradného odpadu je už dlhší čas zakázané, a preto sa treba zamyslieť, ako ďalej spracovať odrezané konáre. Najlepším riešením, ekologickým i ekonomickým, je ich priame  využitie na záhrade alebo v dome. V dnešnej dobe vie záhradná technika spraviť robotu za nás. Drvič konárov rozdrví konáre na jemnú drť, ktorá sa spolu s ostatným odpadom vloží do kompostu.

Štiepkovače dokážu rozdrviť väčšie konáre na štiepky, ktoré možno využiť ako palivo do piecky či kozuba, na vytvorenie prírodných chodníčkov v blatistom teréne alebo na mulčovanie pôdy. Špeciálne využitie majú pri výrobe údenín. Nič neprekoná domácu vôňu klobásiek a slaninky údených na dyme z ovocných stromov. Nielen že vám štiepkovač ušetrí energiu a sám spracuje rezinu, ale aj peniaze, nakoľko je to hodnotný materiál, ktorého cena je v záhradných centrách vysoká.

Ako si správne vybrať štiepkovač

Hlavný princíp, na základe ktorého fungujú štiepkovače, spočíva v tanierových nožoch, ktoré rozsekajú konáre na malé kúsky. Kedže sa jedná o drahšiu investíciu, treba sa pri ich výbere zamerať nielen na ich výkon a pohon, ale aj na veľkosť vstupného otvoru, aby sa jednoducho nakladali konáre. Štiepkovač ELIT NEO vám uľahčí prácu, lebo je v ňom priamo integrovaný zberový kôš na podrvenú hmotu. Do štiepkovača sa oplatí investovať, pretože je veľkým pomocníkom v záhrade a z dlhodobého hľadiska vám ušetrí čas a peniaze.

Elektrické a benzínové štiepkovače ELIET