Lov kušou a lukom

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať lovu, ktorý je v našich končinách menej obvyklý a to hlavne z dôvodu, že zákon dovoľuje tento spôsob lovu len za určitých podmienok. Podľa zákona o poľovníctve č. 274/2009 §65, ods. 2), písm. g) lov zveri lukom alebo kušou, okrem jej lovu lukom vo zverniciach s najnižšou napínacou hmotnosťou 220N je zakázaný spôsob lovu. To znamená, že aktuálny zákon na Slovensku povoľuje iba lov lukom a to výhradne len vo zverniciach.  V nasledujúcom článku sa budeme venovať lovu mechanickými zbraňami, všeobecne aj kušami, pretože tzv. lovecká turistika je v dnešnej dobe už celkom bežná a lovci sa nemusia obmedzovať len na svoj "domovský revír." Preto sa budeme zodpovedať otázky, ktoré nám často kladiete.

V čom je lov lukom/kušou iný ako so strelnou zbraňou?

Prvá vec, ktorú treba brať do úvahy, ak chcete začať je, že lov mechanickými zbraňami je náročnejší ako lov modernými strelnými zbraňami, na ktoré sme u nás zvyknutí. Je to hlavne z dôvodu, že priemerný lov mechanickými zbraňami sa odohráva na vzdialenosť podstatne kratšiu, a to v priemere 20-30 metrov. Dostať sa nepozorovane k zveri na túto vzdialenosť si vyžaduje špičkové maskovanie, pozorné sledovanie smeru vetra a veľa trpezlivosti. Najefektívnejší je v tomto prípade lov na vnadiskách, pri ktorých si môžete dopredu zistiť smer vetra, nájsť chodníčky odkiaľ zver k vnadiskám prichádza a na základe toho si zvoliť miesto s dostatočným krytom. Lov lukom/kušou si tiež vyžaduje tréning a určité špecifické znalosti v oblasti streľby s mechanickými zbraňami, ale tiež anatómie a biológie zveri.

 

Je luk/kuša dostatočne silná na etický lov a netrpí zver zbytočne dlho?

Častou otázkou je, či mechanické zbrane majú dostatočnú energiu na rýchle usmrtenie zvieraťa. Odpoveďou je jednoznačne áno, ale samozrejme treba jedným dychom dodať, že musia byť splnené určité podmienky. Základom je mať luk/kušu s dostatočnou napínacou silou (a rýchlosťou šípu), zákon stanovuje minimálnu napínaciu silu 220N čo je cca 50 lbs. Odporúčame ešte o niečo výkonnejšie mechanické zbrane, ktoré dosahujú rýchlosť šípu aspoň 330 fps. Pri vyšších rýchlostiach vo väčšine prípadov má šíp dostatočnú energiu a prestrelí lovenú zver. Ďalším dôležitým faktorom je lovecký hrot, existuje niekoľko typov. Dôležité je, aby mal dostatočne veľký rezný priemer čepieľok s ostrými hranami, tie spôsobujú čisté rezné rany a zver sa rýchlo vykrví. Ak máte výkonný luk či kušu a kvalitné lovecké hroty, potom vás od úspechu delí už len správny zásah. Pri dobrom zásahu na komoru nastáva hemoragický šok a zver vo väčšine prípadov do niekoľko sekúnd zhasne. Lov je tak etický bez zbytočného trápenia zveri.

 

Aký je rozdiel medzi lovom kušou a lukom?  

V zásade sa dá povedať, že lov kušou je jednoduchší, pretože samotná streľba je veľmi podobná streľbe z guľovnice. Tetivu môžete natiahnuť ešte pred príchodom zveri do vašej blízkosti a pri streľbe môžete použiť optické zariadenia, tak ako je to pri strelných zbraniach. Streľba lukom si vyžaduje nadobudnúť určité zručnosti pri naťahovaní, spúšťaní tetivy a cielení. Streľbu si treba pred samotným lovom dobre nacvičiť, aby ste si boli istý svojím zásahom. Pri love lukom je potrebné využiť moment nepozornosti zvieraťa a v danom momente nenápadne a hlavne v maximálnej tichosti natiahnuť luk. Počkať na správny moment, kým sa zviera otočí do pozície vhodnej na dobrý zásah a až následne vystreliť. Tréning v reálnych podmienkach si však vyžaduje rovnako kuša ako aj luk. Pri tréningu sa využívajú terčovnice určené pre streľbu s loveckými hrotmi. Do týchto terčovníc môžete strieľať šípy s loveckými hrotmi opakovane bez poškodenia loveckých hrotov, čím simulujete reálnu situáciu. Odporúčame skúšať rôzne vzdialenosti, aby ste dobre poznali trajektóriu letu šípu v rôznych vzdialenostiach od cieľa.

Aké luky/kuše sú vhodné na lov?

Na lov je možné použiť aj tradičné, reflexné luky a kuše, ktoré majú dostatočnú napínaciu silu min. 50lbs a rýchlosť šípu aspoň 330fps. Avšak odporúčame zvoliť kvalitné kladkové luky a kuše, ktoré majú pri love podstatné výhody. Hlavne pri love lukom je to nižší odpor pri natiahnutom luku. Ak natiahnete kladkový luk, kladky vám po natiahnutí tetivy znížia odpor tetivy až o 2/3 a máte tak dostatok času na pokojné zacielenie a správne umiestnenie zásahu. Kladkové mechanické zbrane majú tiež výhodu v tom, že pri rovnakej napínacej sile dokážu vďaka svojím moderným konštrukčným úpravám dosiahnuť vyššiu rýchlosť šípu, čo je pri love mechanickými zbraňami veľmi dôležité. Nemenej zásadná je hlučnosť samotného výstrelu, pretože rýchlosť zvuku je vyššia ako rýchlosť vami vystreleného šípu. Treba si uvedomiť, že ak vystrelíte šíp, ktorý letí rýchlosťou 330 fps čo je v prepočte cca 100m/s zviera vo vzdialenosti 30 m dokáže tento zvuk počuť s predstihom cca 0,2 sekundy pred samotným dopadom šípu na telo zvieraťa. Pri rýchlej reakcií zvieraťa to môže výrazne ovplyvniť zásah. Z tohto dôvodu je vhodné používať čo možno najtichšie luky a kuše v spojitosti s vyššou rýchlosťou šípu. To minimalizuje možnosť, že zviera stihne zareagovať na výstrel.

 

Aké šípy sú vhodné na lov?

Najzákladnejšie rozdelenie šípov je podľa materiálového zloženia. Najčastejšie sa používajú drevené, duralové a karbónové šípy. Z hľadiska využitia na lov sú najvhodnejšie karbónové, pretože sú veľmi pružné, pevné (nezohýbajú sa) a majú nízku hmotnosť. Drevené šípy sa používajú skôr v tradičnej streľbe, pri love v rôznych poveternostných podmienkach môžu navlhnúť a meniť svoje vlastnosti. Duralové šípy je možné bez problémov použiť na lov, no je potrebné priebežne preverovať, či sa pri streľbe nezohli. Aj malá odchýlka v rovnosti šípu totiž môže spôsobiť nepresnosť pri streľbe.

Pri výbere šípu je tiež potrebné vybrať vhodnú dĺžku a spin k luku či kuši, ktorú na lov budete používať. Pri kuši je dôležité, aby hrot šípu prečnieval cez telo kuše, pretože po nasadení loveckého hrotu musí byť hrot pred telom kuše. Spin je číslo označujúce tuhosť šípu a vyberá sa podľa napínacej sily mechanickej zbrane.

Určite je potrebné mať na šípe lôžko hrotu so závitom, aby ste mohli hrot šípu kedykoľvek vymeniť. Na lov je bezpodmienečne potrebné používať lovecké hroty. V dnešnej dobe je množstvo typov loveckých hrotov a písať o nich by bolo na samostatnú knižnú publikáciu. Preto vysvetlíme len základy: lovecký hrot sa skladá z tela, čepieľok a špičky. Dôležitou súčasťou tejto sústavy sú špičky, ktoré majú veľmi vysokú tvrdosť a pri zásahu na kosť ju dokážu roztrieštiť. Hneď za špičkou sa nachádzajú rezné hrany čepieľok, ich počet môže byť 2, 3 alebo 4. Pre lov stredoeurópskych druhov zveri sú ideálne hroty s 3 čepieľkami. Hroty so 4 čepieľkami vytvárajú väčší odpor pri prieniku tkanivom čo môže spôsobiť že šíp neprestrelí zver. Hroty s 2 čepieľkami zase spôsobia menšie rozrušenie tkaniva a tým aj menej výrazné farbenie zveri.

Dúfame, že sme týmto článkom sme zodpovedali aspoň tie najzákladnejšie otázky ohľadom lovu zveri mechanickými zbraňami. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame vám knihu Rok na love, lovecká lukostreľba, ktorá vznikla aj na základe našej podpory. Knihu nájdete na našich predajniach, alebo aj na e-shope: https://www.ibo.sk/

Autor blogu: kolega Peter