Škandinávske nože si vydobyli slávu skvelým výbrusom, nízkou váhou, vysokou úžitkovou hodnotou aj nezameniteľným vzhľadom. Keď zákazníci prišli so želaním vtesnaťť toto všetko do ešte kompaktnejšieho balenia, hodenú rukavicu zdvihla švédska spoločnosť Morakniv.
Výsledkom snáh návrhárov z mesta Mora sa stal model Eldris, ktorý sami popisujú ako "malý nôž pre veľké dobrodružstvá". Zadanie sa im podarilo splniť už na prvý pohľad, pretože 143 mm nástroj váži len 62 g. Dĺžka čepele 59 mm sa javí trochu nedostatočne a rukoväť má atypický vajcovitý tvar. Výrobca však tvrdí, že s takým ostrím zvládnete všetko potrebné a vďaka drobnej čepeli nožík spĺňa legislatívne požiadavky vo väčšine krajín sveta. Tiež úchop je vraj pohodlný a Eldris si zamilujú ako novopečení priaznivci outdoorových aktivít, tak skúsení bushcrafťáci. V duchu príslovia "dôveruj, ale preveruj" som sa rozhodol podrobiť bacuľatú kudlu testu.
Tradičné farby
Čepeľ má pri chrbte hrúbku 2 mm a vlastenecky zmýšľajúci Švédi ju vyrábajú z nerezovej ocele Sandvik 12C27. Pokiaľ tento martenzitický materiál správne tepelne spracujete, prímes uhlíka a chrómu mu zaistí vynikajúcu odolnosť voči opotrebovaniu, dobrú rezistenciu proti korózii a vysokú tvrdosť. Nie náhodou sa s 12C27 stretnete nielen u loveckých a rybárskych kudiel - robia sa z neho tiež korčule a vrtáky do ľadu. Samozrejmosťou je obľúbený scandi výbrus vedený pod jediným uhlom, takže čepeľ nemá klasickú fazetu a rovnomerne sa zužuje až k samotnému ostriu. Niektorí ho prirovnávajú k britve a takto poňatý nôž zvládne bez zbytočnej námahy prechádzať drevom aj zmrznutým mäsom krájaným kolmo k svalovým vláknam. Navyše sa jednoducho brúsi, pretože nepotrebujete žiadne pomôcky potrebné na udržanie konštantného uhla a roviny. Stačí kameňom kopírovať plochu výbrusu a kontrolovať, aby ste jednu stranu čepele neobrúsili viac ako druhú.
Pri rukoväti stavil Morakniv na termoplastickú gumu: ľahký a odolný materiál, ktorý pri ohýbaní nepraská a zachováva si pružnosť aj pri nízkych teplotách. Keď uchopíte Eldris do ruky, zistíte, že je tiež príjemný na dotyk. Rukoväť síce meria len 84 mm, avšak do mojej stredne veľkej dlane padla prirodzene. Napomáha tomu jednak textúra bokov s diamantovým vzorom, jednak celkový tvar so záštitou. Tá pôsobí skôr symbolickým dojmom, lenže palec a ukazovák do jej vybrania ihneď zapadnú a výsledkom je stabilný aj pohodlný úchop. A pokiaľ musíte pri práci vynaložiť viac sily, stačí palcom prehmatnúť na chrbát čepele. Táto partia nedostala vrúbkovanie, napriek tomu sa o ňu dá zaprieť bez rizika vzniku otlačenín.
Čo sa týka farebného prevedenia, môžete vyberať hneď zo šiestich možností. Konkrétne odtiene nezvolili dizajnéri náhodne a sú zviazané s históriou ich domovskej provincie Dalarna. Čierna symbolizuje drevené uhlie, pretože zvyšky milírov stretnete v lesoch stredného Švédska na každom kroku. Červená odkazuje na medené bane pri meste Falun, v ktorých sa nepretržite ťažilo vyše tisíc rokov, dalarnskú modrú nájdete na tamojších látkach aj v samotnom znaku provincie. Machovo zelenú objavili návrhári v hlbokých lesoch okolo jazera Siljan, paletu uzatvára oranžová a výrazný okrová farba – farby prevzaté z ľudových malieb zo 17. storočia a krojov, ktoré obyvatelia Mory nosia už od staroveku.
S kresadlom a zámkom
Hrdosť na svoj kraj vtelili Švédi tiež do polymérového puzdra o váhe iba 17 g. Okrem nápisu "made in Mora - Sweden" sa na ňom nachádza aj znak Dalarny s dvojicou prekrížených šípov a kráľovskou korunou. Hoci "futrál" pôsobí extrémne jednoduchým dojmom, dostal do vienka niekoľko vychytávok. Predovšetkým ide o dvojicu otvorov na dne, charakteristických pre množstvo škandinávskych nožov. Vďaka nim sa v puzdre nedrží dažďová voda, ani keď vás na treku prepadne prudký lejak. Navyše nimi môžete pretiahnuť paracord či kožený remienok a púzdro snožom si zavesiť napríklad na batoh či vestu.
Vzhľadom k úzkemu profilu sa Eldris aj s puzdrom zmestí do väčšiny vreciek nohavíc alebo batožiny. Tvar "futrálu" umožňuje zasunúť čepeľ dovnútra v oboch smeroch, takže ho bez problémov využijú praváci aj ľaváci. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Eldris nebude v pošve dosť pevne držať, našťastie ide o zbytočnú obavu. Na oboch stranách rukoväte totiž nájdete kosoštvorcové priehlbiny zvané Click Lock, do ktorých zapadnú výstupky na vnútrajšku puzdra – a to s uspokojivým kliknutím, ktoré dalo zámku názov. Skúšal som nôž z puzdra vytriasť, ale nech som do dna búšil akokoľvek, čepeľ sa neuvoľnila.
Pre náročných milovníkov škandinávskych kudiel pripravil Morakniv špeciálnu verziu Eldrisu s doplnkovým setom Neck Knife Kit. Za príplatok dostanete poriadny kus čiernej padákovej šnúry o 3mm priemere, kresadlo a textilné pútko s chlopňou zapínanou na cvok. Ako sa sadou pracovať? Najprv prevlečiete paracord dierkami v dne puzdra a zaviažete ho na uzol. Potom navlečiete pútko na pošvu a pretiahnete ho až na doraz k jej ústiu. Chlopňu obtočíte okolo rukoväte, takže po zapnutí patentu zaistí nôž v puzdre – keby Click Lock predsa len zlyhal (preto Švédi hovoria pútku secondary lock). Kresadlo môžete umiestniť buď na pútko, alebo priamo na paracord, ktorým si celý set zavesíte na krk či bagel. Na batožine tak Eldris visí "po paragánsku" (rukoväťou dole), avšak vďaka dvojici zámkov ho nestratíte ani v sebanáročnejšom teréne.
V lese ako doma
Dostal som možnosť vyskúšať obe verzie nožíka: okrový v základnom prevedení a čierny so závesom. Prvý som pri pobyte v prírode nosil v kapse (a vzhľadom na mizivú váhu som o ňom ani nevedel), druhý na batohu. Sandviková čepeľ dostala najprv za úlohu zašpicatiť tvrdý palicu. A ukázala sa ako taká ostrá, že som oproti očakávaniu musel vynaložiť oveľa menej sily. Inak totiž materiál ubúdal tak rýchlo, že by mi z budúceho kolíka čoskoro nič nezostalo. Akonáhle som sa sústredil na presnosť a menej na nôž tlačil, výsledok v podobe brilantnej špice sa dostavil za okamih. Nie náhodou si mnohí majstri bushcraftu obľúbili Eldris na vyrezávanie lyžičiek, misiek alebo píšťaliek. Aby som len nechválil - časť majiteľov sa sťažuje na zbytočne zložitý tvar výbrusu pri hrote, ktorý sťažuje brúsenie. Ja som s tým problém nemal a navyše si čepeľ dlho drží ostrie aj pri intenzívnom užívaní, takže brúsne kamene veľmi často neupotrebíte.
Po tomto teste bolo jasné, že s klobásou či ražným chlebom si kudla poradí hravo. Skutočne prechádzala jedlom rýchlo a hladko, ale pri krájaní bochníka by som predsa len ocenil nejaké tie centimetre ocele navyše. Ako veľmi šikovná sa kompaktná čepeľ naopak ukázala pri príprave trúdu z brezovej kôry – krátke a ľahko klenuté ostrie je na škrabanie hobliniek či prípravu chlpatého drievka ideálne. Potom stačilo nôž obrátiť a chrbát čepele použiť ako škrtátko. Výrobca s tým počítal, takže čepeľ nie je leštená a hrana chrbta má na kresanie dostatočnú ostrosť. Pribalený firesteel hádže krásne iskry a dostal sympatickú vychytávku v podobe koženého pútka, ktorým obmotáte koniec tyčinky pre istejší úchop. Nevadí teda ani relatívne malá dĺžka kresadla asi 57 mm.
Napriek prvotným obavám z atypických proporcií sa švédsky nôž ukázal ako rýdzo praktický pomocník. Dobre sa drží, naporcuje takmer čokoľvek a vyžaduje minimálnu údržbu. Osobne preferujem variant so závesným setom, pretože vám zostanú voľné vrecká a nikde Eldris nezabudnete. A to by bola škoda, pretože sa dalarnským fachmanom naozaj vydaril.
Autor blogu: Miroslav Mašek
Celú ponuku nožov Morakniv nájdete tu: Nože Morakniv