Streľba z kuše či luku je veľmi zaujímavý koníček, ktorým si trénujete nie len fyzickú kondíciu, ale aj pozornosť a sústredenie. Ak ste nováčik, je dobré zodpovedať niekoľko základných otázok, ktoré vám pomôžu zorientovať sa vo svete mechanických zbraní. Niekoľko z tých otázok, ktoré nám často kladiete, sa budeme snažiť zodpovedať v tomto článku: Ako sa meria sila kuší a lukov? Ako ďaleko kuše a luky dostrelia? Od akej sily potrebujem na kušu zbrojný preukaz? Do čoho mám strieľať, aby som si nezničil šípy? Je streľba z kuše a luku bezpečná aj pre moje deti? Aké šípy sú vhodné do kuší a lukov?
Ako sa meria sila kuší a lukov?
Výkon mechanických zbraní sa meria v jednotkách lbs (libra) 1 libra = 0,45kg. Meria sa napínacia sila, ktorú je potrebné vyvinúť pri naťahovaní tetivy. Pri kušiach, alebo kladkových lukoch však niekedy býva uvádzaná aj rýchlosť šípu v jednotkách fpt/s (stopa za sekundu). Moderné konštrukcie kuší a lukov totiž dokážu vystreliť šíp väčšou rýchlosťou pri rovnakej náťahovej sile, ako bežné reflexné kuše, či luky bez konštrukčných vychytávok. Pri lukoch sa uvádza aj dĺžka náťahu. Ak ste začínajúci lukostrelec, neodporúčame začínať s príliš silným lukom. Na začiatku je potrebné osvojiť si správne návyky a techniku streľby, čo je so silným lukom omnoho ťažšie. Treba myslieť na to, že pri streľbe lukom používate typy svalov, ktoré bežný človek nenamáha tak výrazne. Pre dospelého človeka preto odporúčame na začiatok napínaciu silu 25-30lbs (pre deti ešte o cca 50% menej). Pri kušiach je to jednoduchšie z dôvodu, že keď kušu natiahnete, nemusíte držať odpor tetivy. Tetiva sa zaistí a pri výstrele stačí stlačiť spúšť, preto pri kuši môže začiatočník kúpiť rovno aj 100 a viac librovú kušu. Pri kušiach nad 150-200lbs treba zvážiť, či ste dostatočne zdatní na jej natiahnutie. Pre lepšiu predstavu stačí vydeliť počet libier číslom 2 a zistíte približne koľko kilogramov budete musieť prekonať pri každom natiahnutí tetivy. Existujú však aj pomocné systémy, ktoré zľahčujú naťahovanie. Sú to napríklad kladky na kladkových kušiach, prípadne pomocná tetiva určená na naťahovanie tetivy, alebo kľuka na naťahovanie tetivy.
Ako ďaleko kuše a luky dostrelia?
V nadväznosti na napínaciu silu a rýchlosť šípu môžeme prejsť na dostrel kuší a lukov. Na začiatok treba rozlišovať rozdiel medzi maximálnym dostrelom šípu a vzdialenosťou, na ktorú budeme schopní opakovane trafiť terč a to, čo možno najpresnejšie. Maximálny dostrel šípu dosiahneme, ak namierime kušu či luk pod cca 45° uhlom a vystrelíme. To, kam až šíp doletí, však ovplyvňuje niekoľko faktorov: napínacia sila, rýchlosť šípu a aj samotný šíp (či je jeho hmotnosť a spin primeraná sile danej mechanickej zbrane), a samozrejme aj poveternostné podmienky. Pri výkonných kušiach môže byť maximálny dostrel až 600 m, pri výkonných lukoch môže byť maximálny dostrel až 500 m. Presnosť je však o niečom inom a pri kušiach sa dá opakovane zasiahnuť cieľ na cca 80-90 m a pri lukoch je to podobné. Samozrejme, presnosť vo veľkej miere ovplyvňujú nie len vyššie spomenuté faktory, ale aj strelcove schopnosti a skúsenosti.
Od akej sily potrebujem na kušu zbrojný preukaz?
Ďalšou častou otázkou je, či na kušu, alebo luk potrebujete zbrojný preukaz. Kuše a luky sa radia medzi mechanické zbrane a Zákon o strelných zbraniach a strelive č. 190/2003 ich radí do kategórie D (§7, ods.1, písm. e) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150N). Zbraň kategórie D môže nadobudnúť osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je spôsobilá na právne úkony. To znamená, že kušu či luk si môžete zakúpiť aj bez zbrojného preukazu. Pri kúpe mechanickej zbrane silnejšej ako 150N, (čo je v prepočte cca 33lbs) musíte predložiť platný občiansky preukaz a predajca si do evidencie zapíše vaše údaje a údaje o mechanickej zbrani, ktorú kupujete.
Do čoho mám strieľať, aby som si nezničil šípy?
Pri kúpe kuše či luku je dôležité myslieť aj na terčovnicu, do ktorej budete strieľať, pretože pripnúť si terč na dosku a strieľať do nej je veľmi nákladné. Šípy sa vám takto rýchlo zničia a ak náhodou nie, budete mať problém ich vytiahnuť. Z tohto dôvodu je lepšie investovať do terčovnice určenej na streľbu s mechanickými zbraňami. Existujú rôzne materiály, veľkosti a tvary, dôležité je zistiť, do akej napínacej sily je terčovnica, ktorú kupujete vhodná. Ak si kúpite lukostreleckú terčovnicu, vhodnú napr. do 80lbs silnejšia kuša vám ju hravo prestrelí. Ak sa hodláte s mechanickými zbraňami loviť, vyberte si terčovnicu vhodnú na streľbu s loveckými hrotmi. Je to terčovnica vyrobená zo špeciálnej hustenej peny, z ktorej dokážete vytiahnuť lovecký hrot nepoškodený a použiť ho tak opakovane.
Je streľba z kuše a luku bezpečná aj pre moje deti?
Pri streľbe s deťmi je dôležité obzvlášť dbať na bezpečnosť, pretože deti sú hravé často nesústredené, alebo rozbláznené a nedokážu ešte dostatočne zvážiť dôsledky svojich činov. Vždy pred streľbou je dobré im pripomenúť zásady bezpečnej manipulácie, pretože predsa len je to zbraň a pri nevhodnom zaobchádzaní môže dôjsť aj k vážnym zraneniam. Pri streľbe je potrebný neustály dozor. Netreba sa však nechať úplne odradiť, pre deti je to skvelá forma zábavy spojenej so športovým vyžitím.
Aké šípy sú vhodné do kuší a lukov?
V dnešnej dobe sa stretnete s veľkou ponukou šípov, v ktorej sa nováčik nedokáže veľmi orientovať. Pre presnú streľbu je ale nevyhnutné vybrať vhodný typ šípov pre kušu alebo luk, ktorý ste si kúpili. Pokúsime sa vám teda vysvetliť základné rozdiely medzi šípmi. Z hľadiska materiálového zloženia sa môžete stretnúť s drevenými, laminátovými, duralovými a karbónovými šípmi. Drevené šípy sa používajú hlavne v tradičnej streľbe, kde sa zvyknú používať len prírodné materiály. Je však veľmi dôležité správne skladovanie, aby nenavlhli pretože to môže meniť ich vlastnosti pri streľbe. Laminátové a duralové šípy sú najobľúbenejšie kvôli dostupnej cene a minimálnej údržbe, vhodné pre bežnú rekreačnú streľbu. Karbónové šípy sú drahšie, no ich životnosť je dlhšia, na rozdiel napríklad od duralových sa nezohnú, pretože sú veľmi pružné. Veľmi dôležité sú aj dĺžka šípu, hmotnosť hrotu a tzv. spin. Dĺžka šípu pri lukostreľbe sa meria podľa náťahovej dĺžky luku, ktorý používate (ak tetivu luku natiahnete tak, že sa dotýka špičky vášho nosu a druhú ruku máte plne vystretú) šíp musí mať v takto natiahnutom luku ešte niekoľko cm presah cez základku na tele luku.
Tzv. spin je číslo vyrazené na tele šípu a označuje tuhosť šípu. Rozdielne sa označuje na karbónových šípoch a rozdielne na duralových. Karbónové šípy sú označované trojčíslím a čím vyššie číslo, tým je šíp mäkší, pružnejší a tým pádom vhodnejší do slabších lukov (spin 500), naopak tvrdšie šípy s nižším číslom (spin 250) sú vhodné do silnejších lukov (čísla na karbónových šípoch bývajú napr.: 250, 300, 400, 500). Na duralových šípoch sa spin označuje štvorčíslím, a čím nižšie číslo, tým je šíp mäkší napr. 1616, 1816, pri kušiach napr. 2219) Takže je to presne naopak, ako pri karbónových šípoch. Hmotnosť hrotu tiež vplýva na výslednú presnosť a spolu s tuhosťou šípu majú vplyv na to, ako sa bude šíp správať počas letu. Čím silnejší luk alebo kušu používate, tým ťažší hrot by ste mali zvoliť aj na šípe. Existujú aj šípy so šróbovateľnými lôžkami hrotu, čo podstatne zjednodušuje výmenu hrotov.
Dúfame, že sme týmto článkom dostatočne zodpovedali aspoň niekoľko z vašich otázok, ktoré vám vŕtali v hlave. Samozrejme, v problematike mechanických zbraní je toho viac, no jeden blog je na to prikrátky. Ak nazbierame ďalšiu sériu najčastejšie kladených otázok zákazníkov, určite pripravíme pokračovanie tohto článku.
Team IBO
Autor blogu: kolega Peter