Objednávka dreva

Cena objednaného dreva bude potvrdená až po kontaktovaní našim pracovníkom, ktorý Vám zároveň vyčísli náklady na dopravu. Tie závisia od vzdialenosti a tiež od množstva objednaného palivového dreva. Drevo je dodávané zo skladu Trenčín.

!!! AKCIA do 35 km !!!

Pri objednávke od 10 prms dreva doprava za 1/2

Pri objednávke od 15 prms dreva doprava zadarmo

wood

Množstvo: 1 prms, cena bez dopravy: 38 €


Palivové drevo na kúrenie ihneď k odberu:

Palivové drevo Trenčín - 0918 180 150

Palivové drevo Bratislava - 0908 121 999


Nové Mesto, Púchov, Žilina, Trnava, alebo aj kdekoľvek na Slovensku... Zohrievame Vás všade.

Doprava je účtovaná zo skladu Trenčín.

Každý náš zákazník potrebuje svoje ideálne polienko na kúrenie: dlhé, krátke, hrubé, tenké, guľaté, preštiepené, tvrdé, mäkké, suché, čerstvé, dopravené. Drevo máme rôzne, rovnaké je plnenie Vašich požiadaviek.

Prečo kúriť drevom:

- drevom sa kúri už storočia                                                                                                                        

- je prírodný obnoviteľný zdroj energie

- pri spaľovaní dreva sa nevytvárajú skleníkové plyny

- s porovnaním s ostatnými tepelnými zdrojmi je najlacnejšie

- pri prikladaní má človek v zime viac pohybu

- popola je málo a je prírodným hnojivom

- teplo z dreva je príjemnejšie: teplejšie, milšie, romantické, zdravšie aj veselšie...

Dreviny na výrobu palivového dreva:

Buk – najobľúbenejšie tvrdé, palivové drevo s výbornou výhrevnosťou. Naštiepané rýchle vysychá, treba ho chrániť pred vlhkom, inak podlieha skaze „grnie“. Vhodné na údenie.
Dub – tvrdé, pevné, palivové drevo, výborne sa štiepe, má podobne vynikajúcu výhrevnosť ako buk. Má príjemnú vôňu (po víne, whisky) a krásnu  farbu. Odolné voči vode aj vlhkosti. Vhodné aj na dlhodobé skladovanie (3 a viac rokov).
Hrab – čisté, biele, veľmi húževnaté, tvrdé, ťažko štiepateľné drevo s vysokou výhrevnosťou. Treba ho tiež chrániť podobne, ako buk, pred vlhkosťou, aby nehnilo.
Breza – stredne tvrdé drevo. Najvhodnejšie do otvorených kozubov, pretože nevystreľuje horúce uhlíky z ohňa. Najlepšie skladovať naštiepané a chrániť pred vlhkom.
Jaseň – tvrdé, dobre štiepateľné, vysoko výhrevné drevo, odolné voči vlhkosti, vlastnosťami ako dub.
Javor – tvrdé palivové drevo, podobné ako buk.
Brest – tvrdé drevo, ťažko štiepateľné, podobné ako dub
Čerešňa (hruška, slivka, jabloň) – vhodné na údenie.
Smrek (jedľa, borovica, smrekovec) – mäkké, ihličnaté, palivové drevo. Dobré na rozkurovanie, na rýchle dosiahnutie vysokej teploty, pre následné prikladanie tvrdého palivového dreva. Horením ihličnatého palivového dreva vzniká veľa drevoplynu, preto je veľmi vhodné do splynovacích kotlov.

 

Aké palivové drevo vyrábame:

Dlhé drevo na palivo – tvrdé listnaté drevo (buk, dub, hrab, javor, jaseň, brest), kmene v dľžke 4 – 12 m. Treba si zaobstarať veľký priestor na zloženie dreva, dobrú motorovú pílu (najlepšia je STIHL), kálačku, sekery (najlepšie Fiskars) a veľkú chuť do práce.


Metrovica – tvrdé listnaté palivové drevo narezané na 1 m dľžky, od priemeru 30 cm preštiepené. Stačí menej miesta na vyloženie, môžete si ho porezať na polená, alebo len uložiť, aby pekne presychalo. Ak pri pílení používate cirkulár, pozor na prsty!

Palivové drevo neštiepané, narezané na polená (špalky) – guláče, narezané na 25 cm, 33 cm, alebo 50 cm neštiepané. Pri tomto dreve vám postačí dobrá sekera, samozrejme, že najlepšia je Fiskars.

Ukladané štiepané palivové drevo v palete – drevo narezané na 25 cm, 33 cm, alebo 50 cm naštiepané, štiepna hrana do 15 cm, uložené v paletách s vnútornými rozmermi 1 x 1 x 1 meter, alebo 1 x 1 x 2 metre. Dobrá alternatíva pre vlastný odvoz, dá sa voziť po jednom metri, človek sa tak nenarobí.

Sypané štiepané palivové drevo – narezané, naštiepané, 25 cm, 33 cm, alebo 50 cm dlhé drevo voľne nasypané a zmerané pomocou vzorca: a x b x c. Toto drevo vám stačí už len uložiť na dobre vetrateľné miesto, aspoň 10 cm od zeme, nepotrebujete ani pílu, ani sekeru, ale v našej predajni si ich aj tak môžete zakúpiť.

Vrecované palivové drevo – tzv. chatové drevo, naštiepané polená tvrdého dreva dlžky 33 cm a hrúbky do 10 cm navrecované v rašlových vreciach o hmotnosti cca 15 kg. Zoberiete si toľko, koľko pobudnete na chate, chalupe, alebo vonku pri ohni.

Triesky na zakúrenie – slúžia na zapaľovanie ohňa, sú vyrobené zo suchého ihličnatého dreva, dlhé 22 cm, hrubé 1 – 2 cm, zviazané v balíkoch o priemere 20 cm. Pri ich kúpe si nemusíte dávať taký pozor na prsty, ako pri ich vlastnej výrobe. Pri vlastnej výrobe odporúčame sekeru Fiskars, sú veľmi ostré a rany po seknutí do ruky, nohy a podobne sa na chirurgii dobre zošívajú.

Meranie
Každý kmeň v lese sa odmeria a na základe dľžky a stredného priemeru sa pomocou tabuliek objemu dreva guľatiny meranej s kôrou (STN 48 00 09) zistí objem v m3. Základná jednotka dreva je 1 m3 (plnometer, kubík), predstavuje kocku o rozmeroch 1 x 1 x 1 meter plnú drevnej hmoty. Takto sa predáva dlhé drevo (kmene, guľatina). Ďalej sa stretávame s jednotkou priestorový meter - prm, čo predstavuje priestor o rozmeroch 1 x 1 x 1 meter uložených 1 m dlhých polien, alebo naštiepaných polienok. 1 prm má približne 0,60 m3. Ďalšou jednotkou pri palivovom dreve je priestorový meter sypaný – prms, čo predstavuje neurovnaný, voľne drevom rovnakej dľžky nasypaný priestor s rozmermi 1 x 1 x 1 meter. 1 prms má približne 0,45 m3.

Jednotka: Meter kubický (m3) Priestorový meter (prm) Priestorový meter sypaný (prms)
m3 1,00 1,66 2,20
prm 0,60 1,00 1,33
prms 0,45 0,75

1,00


Ako skladovať palivové drevo

Správnym skladovaním investíciu do nákupu dreva zhodnotíte. Najlepšie je drevu vonku pod prístreškom,(nie v pivnici, nie zakryté plachtou) uložiť na rošt bez priameho kontaktu so zemou(cca 10 – 15cm od zeme, čo najďalej od steny, vyskladať čo najvzdušnejšie. Slnko je dobré, ale najdôležitejšie je prúdenie vzduchu, čiže prievan. Polená ukladať kôrou dole, rozštiepenou stranou hore, aby sa voda z dreva lepšie vyparovala. Keď drevo vysychá vyrovnáva svoju vlhkosť so vzdušnou vlhkosťou. Čerstvé drevo má vlhkosť cca 50%. Schnutie dreva záleží aj na hrúbke polien. Poleno so štiepnou hranou 10cm vyschne pri vhodnom uskladnení za 6 – 8 mesiacov na vlhkosť cca 20%, čo je vzduchosuché  drevo, teda vhodné na kúrenie. Polená hrubé 25cm vysychajú na vlhkosť 20% až 2 roky.

Kúrenie
Pred priložením je dobré polená ponechať v miestnosti kde sa kúri, aby sa zohriali na vnútornú teplotu a zbytočne neochladzovali ohnisko. Kúrte vyschnutým drevom, pretože nedostatočne vyschnuté vytvára veľa dymu a znečisťuje prostredie. Vlhké drevo potrebuje pri horení veľa vzduchu, horí „studeným“ plameňom, zohrieva drevo v ohnisku a nie miestnosť, v ktorej sa máme cítiť dobre, syčí, dechtuje a polovica energie odchádza komínom, ktorý sa zanáša, dymí a susedia sú tiež "radi".

Aká je výhrevnosť dreva
Výhrevnosť u všetkých drevín je skoro rovnaká (približne 14,0MJ z jedného kg dreva, pri vlhkosti 20%), rozdiel je len v objeme, čiže v množstve spaľovaného dreva. Dá sa teda povedať, že jeden kg tvrdého, listnatého dreva (buk, dub, hrab), má takú istú výhrevnosť, ako jeden kg mäkkého, ihličnatého dreva (smrek, smrekovec, borovica) pri tej istej vlhkosti. Geometricky znázornené: Kocka tvrdého dreva o rozmeroch 10 cm x 10 cm x 10 cm nám dá toľko tepla, koľko kváder o rozmeroch 10 cm x 10 cm x 14 cm mäkkého dreva. Percentuálne potrebujeme mäkkého, ihličnatého dreva o 40% viac, ako tvrdého, listnatého dreva. S klesajúcou vlhkosťou dreva klesá aj jeho hmotnosť, ale zároveň narastá výhrevnosť.

Hore