Ako dosiahnuť krajší trávnik

Chcete mať najkrajší trávnik v okolí? Tak mu musíte venovať patričnú pozornosť, a to najmä teraz. Váš trávnik sa vám zaručene odmení v podobe krásneho zeleného porastu. Nesmiete však zabudúť ani na nevyhnutné časti starostlivosti oň - pravidelné kosenie a jarné prevzdušňovanie.

Prečo prevzdušňovať?

Možno sa o svoj trávnik staráte s láskou, pravidelne a pedantne, no napriek tomu nerastie do krásy. Práve naopak. Keď je iba chvíľku sucho, okamžite vysychá, prípadne vás trápia jeho riedke miesta. Kde môže byť problém? Možno za to môže práve fakt, že váš trávnik potrebuje prevzdušniť.

 

Prevzdušnenie, alebo odborne vertikutácia, totiž rozruší nepriespustnú vrstvu, ktorú vytvorili odumreté rastliny, zvyšky pokosenej trávy a podobne. Cez ňu totiž sa potom nemôže dostať ku koreňom voda ani živiny. A tu je ten pes zakopaný, pretože potom nie je ani trávnik hlboko zakorenený. Ak však chcete naozaj mať zdravý, hustý a silný trávnik, ktorý tromfne všetky v okolí, zadovážte si napríklad kvalitný prevzdušňovač SABO s doživotným servisom.

Aby kosenie nebolelo

Ani vás, ani vašu záhradu. Kosenie trávnika nie je dôležité iba preto, aby ste nemali pred domom o chvíľu džungľu, ale predstavuje aj podstatnú časť starostlivosti oň. Pravidelné kosenie však môže byť pre niektorých nadšencov na príťaž. Najmä ak vlastníte väčšie plochy, ktoré treba pokosiť, tento úkon pravidelne odčerpáva nielen čas, ale aj vašu energiu.

Všeobecne ľudia najčastejšie na kosenie využívajú elektrické alebo benzínové kosačky. Nájde sa aj zopár veteránov, ktorí si nevedia predstaviť život bez tej starej dobrej ručnej kosačky. Je však veľmi ťažko predstaviteľné, koľko námahy musí stáť pokosiť pozemok hoci iba strednej veľkosti. Čo všetko by stihli za ten čas!

Ako vyberať kosačku    

Aj taká elektrická kosačka má totiž podiel na tom, ako bude vyzerať váš trávnik. Samozrejme, jej výber záleží na veľkosti pozemku a ich množstva, výške trávy a členitosti terénu, no i na tom, či chcete kupovať novú každé dva roky. V tomto prípade sa totiž investovať do kvality viac ako oplatí.  


Potom už záleží iba na vás, či vám pri kosení nebude prekážať elektrický kábel alebo zvolíte radšej benzínovú. Lenže čo v prípade, ak máte viacero pozemkov, o ktoré sa už dhšie nikto nestaral? Vtedy siahnite po kvalitných kosiacich traktoroch, ktoré vám ušetria naozaj mnoho času a poradia si aj s naozaj ťažkým terénom. Vám potom zostane už len dobre využiť ten čas, ktorý vďaka nim získate.