Kedy je ideálny čas na zavlažovanie trávnika?

Letné slnečné lúče bývajú často príliš horúce. Pre udržanie sviežeho a krásne zeleného trávnika počas celého leta je nevyhnutné zavlažovať. Pomocou akej techniky a v akom čase je to však najlepšie? Ideálny čas na zavlaženie trávnika je v skorých ranných hodinách alebo podvečer. Za úsvitu má pôda najnižšiu teplotu a tým pádom je aj odparovanie vody najmenšie.

Pred samotným výberom zavlažovača si určite zdroj vody, jej stupeň znečistenia a typ či veľkosť záhrady. Ak nemáte vlastný zdroj vody, napríklad studňu, postačí aj zásoba dažďovej vody. V prípade, že potrebujete odčerpať vodu z blízkeho potôčika, jazierka, pivnice či bazéna, najideálnejšie bude pre vás ponorné čerpadlo. Záhradné čerpadlo využijete napríklad pri zavlažovaní záhrady z jazierok, zo studní alebo tiež z cisterien. Ak máte k dispozícii hlboké studne, vyberte si ponorné tlakové čerpadlo.

Test bosou nohou

Prejdite sa po trávniku. Ak sa do pár minút stebielka trávy znova pevne vztýčia, trávnik je dobre zavlažený. Avšak ak zostane udupaný, treba ho znova zavlažiť.

Ako nastaviť dĺžku a intenzitu zavlažovania?

Pri výbere čerpadla je dôležité svoju pozornosť sústrediť na kombináciu viacerých faktorov a to na typ pôdy a trávy, či sa jedná o trávnik v tieni alebo na slnku, poveternostné podmienky atď. Preto si dajte záležať a prejdite sa po trávniku, či je naozaj dobre zavlažený. Aká je teda ideálna dĺžka zavlažovania? Taká, po ktorej bude zemina nasiaknutá 10-15 cm do hĺbky.

Motorové vodné čerpadlá

Motorové vodné čerpadlo je skvelým a ideálnym pomocníkom pre zavlažovanie záhrady. Tento model – Villager HPWP 30 P, je vybavený 4-taktným motorom vlastnej značky (Villager VGR250H). Poskytuje výkon až 4,7 kW a objem 212 cm3. Toto vysokovýkonné benzínové čerpadlo je ako stvorené pre zavlažovanie záhrady. Navyše vám dodá vodu zo studní, prírodných prameňov alebo nádrží na dažďovú vodu. Svoje využitie nájde taktiež pre odvodnenie zatopených pivníc alebo čerpanie vody z nádob. Čerpadlo dosahuje rýchlosť až 30000 litrov za hodinu. Maximálny tlak pri tomto modeli je 6,5 Bar. Ak sa v budúcnosti rozhodnete pre kúpi HPWP 30, zaiste neoľutujete.

Ak by bol pre vás model HPWP 30 P zbytočne veľký a s istotou by ste ho nevyužili, odporúčame vám benzínové motorové čerpadlo Villager WP 8P. Tento skvelý pomocník je vybavený taktiež 4-taktným motorom, no s výkonom 1,5 kW a objemom motora 97,7 cm3. Maximálna hĺbka sania pri tomto modeli je 6 metrov. Toto čerpadlo dosahuje maximálnu rýchlosť 8000 litrov za hodinu. Môže byť taktiež užitočné najmä vtedy, ak má byť voda odčerpaná čo najrýchlejšie.

Neoceniteľný akumulátorový pomocník - Postrekovač VILLAGER VBS 16 Li

Akumulátorový postrekovač VILLAGER VBS 16 Li-ion je jeden z najobľúbenejších postrekovačov. Môžete ho jednoducho a pohodlne použiť doma vo vlastnej záhradke. Svoje využitie nájde však aj vo veľkých záhradách s okrasnými či úžitkovými rastlinami. Kvalitný postrekovač je tiež vhodný na profesionálne práce v teréne a údržbové práce v lese.

Jednou z najväčších výhod postrekovača je nízka hmotnosť, iba 5,9 kg. Pri jeho používaní sa príliš neunavíte. Navyše, akumulátorový postrekovač VBS 16 Li-ion má 12V/8 Ah lítium-iónovú batériu s vysokou výdržou až 5 hodín. Zásluhou týchto benefitov môžete efektívne a komfortne pracovať aj niekoľko hodín. Objem nádrže na postrek je až 16 litrov.

K postrekovaču dostanete bezplatne v balení aj 2 typy trysiek, základnú a dvojitú. Vzdialenosť dostreku trysiek je za ideálnych podmienok až 3 metre. Dvojitá tryska, ktorá plní funkciu dvoch trysiek za sebou zabezpečuje širšiu plochu postreku a teda vyššiu rýchlosť a účinnosť vašej práce. Na zameranie postreku iba na jednu rastlinu je výborným pomocníkom doplnková tryska H 01, ktorá slúži na bodové postrekovanie a napomáha presnej aplikácii postreku. Vďaka tejto tryske dopadne postreková zmes priamo na jednotlivé rastliny alebo na menšie plochy a tekutina neminie určený cieľ.

Hadica na postrekovanie je pevná a zároveň ľahko ohybná. To umožňuje nenáročnú manipuláciu pre každého používateľa, či už pôjde o bežného záhradkára alebo o profesionála, ktorý využíva postrekovač VBS 16 Li-On ako pracovný nástroj. Bolesti z nadmerného pumpovania vám preto s týmto postrekovačom nehrozia. Oceníte aj regulátor tlaku. Pomocou neho môžete tlak pohodlne regulovať otáčaním ventilu.

Nabíjačka batérie zdarma je štandardnou súčasťou balenia. Fantastickým zlepšovákom je ukazovateľ stavu batérie na základe farieb. Ak svieti na postrekovači na zeleno, batéria je nabitá a môžete ďalej pokojne pracovať. Oranžová farba značí takmer vybitú batériu. Červená farba je znakom toho, že s vašou batériou niečo nie je v poriadku. V prípade, že by ste si potrebovali k postrekovaču dokúpiť novú náhradnú batériu, bez zbytočných starostí si ju zaobstaráte u nás.

Ak plánujete postrekovať aj väčšie stromy, nieje problém dokúpiť si prvotriednu teleskopickú tyčku za priateľskú cenu. Táto parádna tyčka vašu prácu značne uľahčí. Ak sa vo vašej záhradke nachádzajú aj nadrozmerné stromy, skvelou vychytávkou na zjednodušenie práce je benzínový rosič (čítajte nižšie).