Túžite po krásnom zelenom trávniku?

Potešte seba aj svoju záhradu už dnes a začnite s mulčovaním podľa našich tipov a rád.

Čo je vlastne mulčovanie?
Mulčovanie je ekologické spracovanie nami vyprodukovaného materiálu na trávnatej ploche. Špeciálne kosačky pokosenú trávu rozsekávajú na úplne drobné kúsky, ktoré následne "rozprášia" po okolí. V pokosenej hmote sa nachádza tráva, listy, zvyšky okrasných trávnikov či kôra. Touto technikou vzniká unikátny bio odpad a teda prírodné hnojivo, ktoré pokrýva čerstvo pokosenú trávnatú plochu. Mulčovaním sa do zeme dostávajú živiny, ktoré ju nielen chránia pred zarastením burinou ale aj jej premnožením. Zároveň mulčovanie zabraňuje odparovaniu potrebnej vlhkosti koreňom rastlín, a tým ich chráni pred vyschnutím. Odporúča sa mulčovať maximálne do 1/3 výšky stebla.

Kedy začať?
Odporúčame po odoznení prízemných mrazov, kvôli odolnosti povrchu pôdy. Dôležité je mulčovať dvakrát do roka a to po prvej vyrastenej jarnej tráve - v júli. Druhé mulčovanie odporúčame na jeseň - v septembri. Po jeseni sa pôda pripraví na zimu, namulčovaný materiál sa zhŕňa a vyhodí sa.

Výhody mulčovania
Pôda zostáva kyprá, ošetrená pred premnoženou burinou a plná živočíchov (dážďovky) a mikroorganizmov. Mulčovaním zaopatrenú pôdu stačí polievať 3-4x menej ako bez mulčovania. Správne mulčovanie dodáva vytvára mikroklímu pre pôdny život, je prirodzenou formou hnojenia bez chemikálií. Ak je dodržané primerané množstvo a rozomletá tráva je rovnomerne rozložená, dochádza k rýchlej mineralizácií pôdy dusíkom. Organická väzba dusíka v mulčovacom materiály zabezpečuje pomalé, dlhodobé a hlavne rovnomerné uvoľňovanie živín. Nemusíte sa trápiť čo s pokoseným biodpadom. Ušetríte množstvo hnojiva, čo poteší nie len vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Vašu záhradu si začnete užívať viac ako miesto na odpočinok.

IBO Predaj servis pre les a záhradu je výhradným a exkluzívnym dovozcom značky VILLAGER či nemeckých kosačiek a mulčovačov SABO.

 

Nevýhody mulčovania
Ak je vyrastená tráva príliš vysoká, odporúčame ju posekať a z pozemku odviesť. Až potom je možné trávnik mulčovať. Ak je tráva príliš vysoká, bolo by nakosenej hmoty príliš veľa a nestihla by sa rozložiť. V tomto prípade by to trávniku vedelo viac uškodiť ako pomôcť. Naopak správne prevedenie mulčovacej techniky je pre trávnik prírodným balzamom, ktorého účinky zbadáte na najbližšiu jar.

Odporúčame
Mulčovať možno nielen pomocou klasického mulčovača. S našimi kosačkami Villager môžete nielen kvalitne a jednoducho pokosiť trávnik, ale pomocou príslušenstva môžete aj mulčovať. Tieto nové modely vyrobené na Slovensku poskytujú 4v1 – kosenie, zber, mulčovanie, bočné vyhadzovanie. Sú vybavené silnými, vysoko kvalitnými a spoľahlivými motormi Briggs & Stratton. Benzínové kosačky VILLAGER VRS 510 P, V 460 P a VRS 460 P pri skladovaní nezaberú veľa miesta. Sú nenáročné na obsluhu a kosenie s nimi bude pre váš hračkou. Navyše získate krásny a zelený trávnik, ktorý vám budú všetci ticho závidieť.