Helix od Merklu

Helix od Merkelu je 2x rýchlejší, 2x kratší a schovaný.... Rozlúštenie hádanky v článku :-) Firma Merkel je známa výrobou svetovo presnulých loveckých zbraní. Tento krát by som Vám chcel predstaviť najnovší model RX Helix – opakovaciu guľovnicu s priamoťažným záverom. Táto zbraň vďaka skvelým konštrukčným riešeniam má ambíciu stať sa najpraktickejšou a najjednoduchšou zbraňou z hľadiska používania, rozoberania a výmeny kalibrov. Opakovacia guľovnica sa zrodila v roku 2009 v Nemeckej zbraňovej „Mekke“ v meste Suhl, kde konštruktéri zostrojili technologicky veľmi vyspelú loveckú zbraň. Výhradným dovozcom pre Slovenskú republiku je firma IBO s.r.o. v Trenčíne. V súčasnej dobe sa RX Helix vyrába rôznych modifikáciách, napríklad  v dreve, plaste, realtree camo pažbe, orange camo pažbe  a je aj verzia v dreve  pre dámy.

RX Helix má vyberateľný zásobník s kapacitou 3+1 alebo pri štandardných kalibroch 5+1 náboj. Vyberá sa zatlačením poistky z oboch strán zásobníka. Srdcom tejto zbrane je priamoťažný záver pohybujúci za vo vnútri púzdra záveru, ktorý je sprevodovaný v pomere 1:2 – to znamená, že dráha kľuky záveru je polovičná ako celková dráha záveru. Záver sa zamyká do hlavne sedem ozubovou otočnou hlavou. Tomuto typu zamykania je Merkel verný už desaťročia. Obrovskou výhodou záveru tohto typu je, že pri cieľení na cieľ a následnom prebití po výstrele nevstupuje do zorného poľa strelca žiadna časť zbrane a ani ruky strelca. Záver sa pohybuje veľmi ľahko naviac po celej dĺžke chodu nemá žiadne bočné vôle, čo je neskutočným prínosom pre veľmi rýchle opakovanie streľby. Na hrebeni púzdra záveru sú jednoliate originál weaver základne. Na tento typ montáže nebudete mať problém uchytiť optické zariadenie každého typu. Pri vývoji brali konštruktéri taktiež veľký ohľad na bezpečnosť. Tú zaručuje chrbtové napínanie bicieho mechanizmu ktorý zároveň funguje aj ako poistka zbrane. Po nabití zbrane v prípade, že nie je natiahnutý bicí mechanizmus je blokovaný aj záver. Odomknúť záver a bezpečne vybiť zbraň sa dá, keď mierne zatlačíte na poistku smerom hore. Pri odistení zbrane sa objaví silný červený výstražník, ktorý dodáva strelcovi väčšiu istotu.

Predpažbie sa rozoberá ľahko v spodnej časti predpažbia je skrutka, ktorou pri miernom zatlačení a následnom potiahnutí predpažbia smerom k ústiu hlavne predpažbie zdemontujeme. Pod predpažbím je uložená páka istiaca uloženie hlavne v púzdre záveru. Pootočením páky o 90° uvoľníte hlaveň. V prípade že je hlava záveru zamknutá do hlavne a následným pohybom v ose hlavne smerom dopredu vytiahneme hlaveň spolu s hlavou záveru.. Hlava záveru sa vyťahuje pre to, že tento dômyselný systém zaručuje bezproblémový prechod  zo štandardného kalibru na magnumový kaliber. Hlavne si môžete zakúpiť  rôzne v dĺžkach 45, 47, 51, 56 a 61cm, s priemerom 17 alebo 19 mm a buď kanelovanú alebo okrúhlu hlaveň s mieridlami alebo bez nich a naviac so závitom na ústí hlavne pre namontovanie úsťovej brzdy. Hlavne sú vyrábané kovaním za studena zo špičkovej Suhlskej chrom-vanadiovej alebo chróm-molybdénovej ocele. V mieridlách sú osadené žiarivé svetlovodné vlákna umožňujúce slušné zacielenie a orientáciu na cieli aj za zhoršených svetelných podmienok.

Nezanedbateľným plusom jednoduchej demontáži zbrane je prepravovanie v 60 cm kufríku, čo ocenia lovci cestujúci za lovom do extrémnych destinácií. Spúšť zbrane je skonštruovaný s veľmi krátkym chodom a s minimálnym prepadom. Z výroby je nastavený na odpor 800g, ale samozrejme sa dá dokúpiť aj „GT trigger“ s odporom 500g. Celkovo keď zhrnieme , že o kvalite vyrobených guľovníc netreba pochybovať. Všetky diely sú vyrábané veľmi precízne bez akýchkoľvek stôp po obrábaní. Všetko je riešené prioritne pre maximálny  komfort strelca. Nakoniec ešte to neúprosné kritérium  hodnotenia každej zbrane, ktorým je presnosť. Aj tu sa jedná o veľmi vysokú úroveň. Na sto metrov bez problémov dosiahnete sústrel do 2,5 cm. Ceny zbraní sa pohybujú od 2330€ až do ... Záleží už len na každom jednotlivcovi ako si zbraň personalizuje. V ponuke je neskutočná ponuka rôznych variácií tried dreva, porytia až po zdobenie takmer každej vonkajšej súčiastky zbrane. Vďaka mnohým možnostiam, ako si upraviť zbraň, celkom určite pritvrdí konkurenčný boj v segmente guľovníc s priamo ťažným záverom.