Zbrane Merkel - od histórie až po najnovší prírastok

Priemyselná revolúcia zmenila Nemecko na tretiu najväčšiu priemyselnú krajinu na svete. V Suhl sa remeselnícke dielne premenili na manufaktúry a neskôr na továrne na výrobu zbraní. Bratia Merkelovi chceli byť súčasťou bezprecedentnej transformácie národného hospodárstva na prelome 19. storočia. Albert Oskar, Gebhard a Karl Paul Merkel pochádzali z rodiny rytcov, akcionárov a zbrojníkov - a rodiny s mnohými deťmi. Všetkých jedenásť synov rodiny našlo svoju cestu do obchodovania s ozbrojenými silami. Zatiaľ čo dve veľké vojny 20. storočia premenili niektorých výrobcov strelných zbraní na priemyselné podniky, pracovná sila spoločnosti Merkel sa počas vojny takmer nikdy nezvýšila nad 350 zamestnancov.

Pred začiatkom druhej svetovej vojny spoločnosť mala svoje pobočky v mnohých krajinách po celom svete. Obchodná sieť spoločnosti Merkel sa rozšírila z Argentíny na Bessarabiu do Francúzska, Grécka, Nórska, Rumunska, Španielska a USA.

Neurčitý stav vlastníctva sprevádzal spoločnosť Merkel až do konca tisícročia - potom sa tradičná značka opäť postavila na nohy. Investori poskytli podporu, ktorá položila základy pre nové produkty a pokračovanie tradície Suhl. Jediným výrobným miestom spoločnosti Merkel je spoločnosť Suhl. Výrobná hala Suhl je výnimočnou kombináciou výroby loveckých zbraní a vysoko technologického kovania. Merkel kombinuje tradičné výrobné metódy ručne vyrábanej loveckej zbrane s najvyššou kvalitou a bezpečnosťou - to všetko sa dosahuje v dnešnej dobe neobvykle hlbokou in-house výrobou, od za studena kovaných hlavní až po ručné gravírovanie. Pri každej časti zbrane Merkel sa dôkladne zváži, či z pohľadu zákazníka by malo byť manuálne alebo strojovo vyrobené. Dnes Merkel vyváža do viac ako 40 krajín po celom svete a má viac ako 120 zamestnancov - každý vysoko kvalifikovaný špecialista.

MERKEL RX. HELIX SPEEDSTER

Najnovší prírastok do rodiny Merkel RX. Helix Speedster predstavuje vrchol funkčnosti a technologického pokroku. Merkel RX. Helix Speedster je stvorená pre rýchlu akčnú streľbu vďaka priamoťažnému záveru s rotačnou hlavou. Jedinečný systém zabezpečuje, že záver zostáva skrytý v puzdre záveru aj počas prebíjania a nevysúva sa tak k oku strelca. Tento systém vám umožní opakovať streľbu, pričom nemusíte skladať zbraň z ramena a môžete neustále sledovať cieľ cez puškohľad, či kolimátor. Výmena hlavní je neuveriteľne jednoduchá. Zvládnete ju za pár sekúnd bez použitia akéhokoľvek náradia. Výhradným dovozcom pre Slovenskú republiku je firma IBO s.r.o. v Trenčíne.

HELIX Speedster s novým revolučným syntetickým materiálom vystupuje v novom smerovaní ako lovecká puška. Dobrá ergonómia počas výstrelu je veľmi dôležitá pri presnosti. Novinkou je OmegaGrip, ktorý je dokonalé vytvarovaný pre pohodlné a rýchle uchopenie zbrane. Lícnica sa posúva, akoby na koľajniciach pozdĺž ergonomického tvaru, Omega Grip. Automaticky nestaviteľnú lícnicu je možné nastaviť vo výške stlačením tlačidla. Merkel RX.HELIX Speedster je svojou dokonalou ergonómiou jednotka medzi loveckými puškami. Dokonalé a rýchle uchopenie pažby si Vás získa a podrží v každom okamihu. Ergonómia pažby s uchopením OmegaGrip je jedinečná a vyniká medzi konkurenciou.

Merkel RX. Helix má vyberateľný zásobník s kapacitou 3 + 1 alebo pri štandardných kalibroch 5+1 náboj. Vyberá sa zatlačením poistky z oboch strán zásobníka. Srdcom tejto zbrane je priamoťažný záver pohybujúci sa vo vnútri puzdra záveru, ktorý je sprevodovaný v pomere 1:2 – to znamená, že dráha kľuky záveru je polovičná ako celková dráha záveru. Záver sa zamyká do hlavne sedem ozubovou otočnou hlavou. Tomuto typu zamykania je Merkel verný už desaťročia. Záver sa pohybuje veľmi ľahko naviac po celej dĺžke chodu nemá žiadne bočné vôle, čo je neskutočným prínosom pre veľmi rýchle opakovanie streľby. Predpažbie sa rozoberá ľahko v spodnej časti predpažbia je skrutka, ktorou pri miernom zatlačení a následnom potiahnutí predpažbia smerom k ústiu hlavne predpažbie zdemontujeme.

Pod predpažbím je uložená páka istiaca uloženie hlavne v puzdre záveru. Pootočením páky o 90° uvoľníte hlaveň. Hlavne si môžete zakúpiť rôzne v dĺžkach 45, 47, 51, 56 a 61cm, s priemerom 17 alebo 19 mm a buď kanelovanú alebo okrúhlu hlaveň s mieridlami alebo bez nich a naviac so závitom na ústí hlavne pre namontovanie úsťovej brzdy. Hlavne sú vyrábané kovaním za studena zo špičkovej Suhlskej chróm-vanadiovej alebo chróm-molybdénovej ocele. V mieridlách sú osadené žiarivé svetlovodné vlákna umožňujúce slušné zacielenie a orientáciu na cieli aj za zhoršených svetelných podmienok.


Nezanedbateľným plusom jednoduchej demontáži zbrane je prepravovanie v 60 cm kufríku, čo ocenia lovci cestujúci za lovom do extrémnych destinácií. Spúšť zbrane je skonštruovaný s veľmi krátkym chodom a s minimálnym prepadom. Z výroby je nastavený na odpor 800g, ale samozrejme sa dá dokúpiť aj „GT trigger“ s odporom 500g. Ak hľadáte spoľahlivú nadčasovú zbraň, vďaka ktorej vystúpite z davu a odlíšite sa od ostatných, práve ste ju našli. Skombinovanie všetkých vyššie spomenutých funkcií a vlastností totižto robí z Merkel RX. Helix Speedster ozajstné majstrovské dielo, ktoré sa vymyká priemeru. Posunie vašu streľbu na vyššiu úroveň a lov s ňou sa stane neobyčajným.


V tých dňoch pripravujeme na našej predajni v Trenčíne moderný Merkel showroom kde si môžete osobne prezrieť kompletnú ponuku zbraní Merkel, kompletnú ponuku oblečenia Merkel Gear a príslušenstvo ku zbraniam.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle: 0907 123 002