Predĺžte životnosť potravín až 8-krát s FoodSaver


FoodSaver je americká spoločnosť vyrábajúca obľúbené vákuové baličky potravín pre profesionálov a domácnosti. Tieto patentované vákuové baličky so silnou drážkovanou fóliou umožňujú dokonale odsať vzduch a vytvoriť vzduchotesný spoj, ktorý vám predĺži dobu skladovania vašich potravín až osemnásobne bez toho, aby sa vaším potravinám niečo stalo. Poskytujú efektívne uskladňovanie potravín v reštauráciách či domácnostiach a navyše vás zbavia zbytočným plytvaním potravín a ušetríte kopec peňazí. Vákuovačky sú ako stvorené pre balenie desiatej či obeda vaším deťom do školy alebo vám do práce. Užitočnými sú aj pre večerné grilovanie s blízkymi či priateľmi, na turistiku, a taktiež sú ideálne pre mäsiarov, poľovníkov, rybárov a záhradkárov.

Vákuované potraviny môžete mraziť a následne variť aj priamo vo vrecku. Vrecká sú umývateľné v umývačke riadu.

  • Predĺžte životnosť mäsa až 8-krát 
  • Väčšia čistota a hygiena
  • Moderný design a ergonómia
  • Odsávacia pumpa – 3 rýchlosti, odsaje a zvarí vrecko, oddelí fóliu
  • 2 tesniace úrovne pre suché a vlhké potraviny
  • Potraviny možno mraziť a následne variť priamo vo vrecku
  • Vrecká sú umývateľné v umývačke riadu

Poďme si vysvetliť princíp vákuovania potravín

Ak vystavíte potraviny vzduchu, zlej teplote, vlhkosti, účinku enzýmov, rastu mikroorganizmov či kontaminovanému hmyzu, dochádza k skaze potravín spôsobenou chemickými reakciami. Tento nechcený proces môžeme spomaliť uložením potravín do vákua. Vákuovanie znižuje absolútny tlak vzduchu v obale tak, že odstráni kyslík a prchavé látky. Práve kyslík obsiahnutý vo vzduchu spôsobuje kazenie potravín a kvôli jeho účinkom dochádzka k procesu oxidácie, ktorá zapríčiňuje stratu nutričných hodnôt, chuti a ďalších vlastností potravín. Vákuové balenie predlžuje životnosť mnohých čerstvých potravín tým, že znižuje oxidáciu a zamedzuje bujneniu mikróbov (baktérií a plesní). Čerstvé potraviny však obsahujú veľké množstvo vlhkosti, ktorá podporuje rast mikroorganizmov, ktoré sa môžu množiť za prítomnosti vzduchu alebo aj bez neho. Aby sme zabránili rýchlej skaze týchto potravín, je potrebné, aby boli uchované pri nízkych teplotách.

IBO Poľovník je výhradným dovozcom amerických vákuových baličiek FoodSaver pre Slovenskú republiku. Vysokokvalitné produkty tejto značky vrelo odporúča mnoho spokojných zákazníkov.

Pozor na baktérie

Baktérie sa môžu množiť za alebo aj bez prítomnosti vzduchu, v závislosti od druhu. Veľmi nebezpečnou baktériou je druh Clostridium botulinum. Táto baktéria sa môže vyvíjať v prostrediach, ktoré neobsahujú kyseliny, alebo sú bez kyslíka a sú vystavené teplotám dlhodobo presahujúcim 4°C. Medzi potraviny, ktoré sú týmto druhom baktérie ohrozené, patria tie s nízkou kyslosťou – napríklad hydina, ryby, morské plody, červené mäsko, olivy v slanom náleve, huby, vajcia či zelenina. Ďalej to môžu byť potraviny so strednou úrovňou kyslosti, medzi ktoré patria prakticky všetky druhy zeleniny a veľa druhov ovocia – zrelé paradajky, cibuľa, červené papriky, uhorky či figy.

Aby sme zabránili kontaminácii touto baktériou, je potrebné dodržiavať základné hygienické pravidlá a predchádzať jej škodlivému množeniu v uchovávaných potravinách tým, že sú uchovávané chladené len na krátku dobu alebo sú zmrazené, ak sa požaduje ich dlhodobé uchovávanie. Takéto potraviny je však potrebné konzumovať ihneď po tepelnom spracovaní.

Teraz si povieme o vákuovom balení pre mrazničku a chladničku...

Začneme o vákuovaní v mrazničke. Najdôležitejšie je, aby sme používali čo najčerstvejšie potraviny. Keďže potraviny majú jemnú konzistenciu, mohla by sa poškodiť, ak je výrobok vákuovo balený v čerstvom stave. Krehké potraviny ako sú ryby, mäkké ovocie, pečivo a podobne, je vhodné najskôr predmraziť. V priebehu prvých 24 hodín nehrozí nebezpečenstvo poškodenia potravín mrazom, takže možno výrobky, ktoré boli zmrazené deň vopred, vákuovo zabaliť a následne ich dlhodobo skladovať v mrazničke, aby sa zachovali všetky nutričné hodnoty a chuťové vlastnosti čerstvého výrobku. Ak vákuovo balíte polievky, omáčky či dusené alebo iné tekuté jedlá, zmrazte ich čo najskôr vo vhodnej miske alebo odolnej nádobe a po vákuovom zabalení vašou vákuovačkou vráťte späť do mrazničky.
Pred vákuovaním zeleniny ošúpte a krátko blanšírujte vo vriacej vode alebo v mikrovlnnej rúre. Zelenina by tak mala byť teplá, ale stále ešte tvrdá. Následne ju vákuovo zbaľte. Ak nie je potravina predmrazená, môžete počítať, že pri zmrazovaní sa zväčší objem potraviny. Vtedy ponechajte 5 cm dĺžky obalu pre toto zväčšenie. Pokiaľ ide o mäso a ryby, je vhodné umiestniť tieto potraviny na papierový obrúsok a vákuovo ich zabaliť aj s týmto papierovým obrúskom, ktorý nasaje všetku prebytočnú vlhkosť v potravine. Pri uchovávaní potravín ako sú palacinky, lievance, tenšie koláče, žemle na hamburgery a podobne, tie skladajte na seba a prekladajte desiatovým papierom. Potom bude jednoduchšie ich od seba oddeliť, zvyšok znovu zabaliť a ihneď vrátiť do mrazničky.

V príliš zaneprázdnených domácnostiach je možné pripraviť jedlo vopred, vákuovo si ho zabaliť a uchovať v chladničke pre neskoršie použitie, kde potom stačí jedlo už len ohriať.

Niečo o vákuovom balení pre špajzu

Potraviny, ktoré sa skladujú pri izbovej teplote, ako sú napríklad káva, múka, cestoviny, cukor a pod., môžu mať úžitok z toho, že sú vákuovo zabalené. Ak tieto výrobky sú niekoľko dní nepoužívané, je vhodné ich chrániť pomocou vákuového balenia. Zachovajú si tak svoje vlastnosti a nebude hroziť nebezpečenstvo, že budú znehodnotené vlhkosťou alebo napadnuté plesňou či hmyzom. Pri rozmrazovaní vákuovo balených potravín ako sú ryby, mäso, ovocie, zelenina alebo iné chúlostivé potraviny, je vhodné ich umiestniť na najnižšiu priehradku v chladničke, aby sa rozmrazovali pomalším tempom. Chlieb a iné pečivo by malo byť ponechané pri rozmrazovaní v izbovej teplote. Polievky a ďalšie tekuté jedlá by mali byť vo vákuových obaloch ponorené do horúcej vody a to do doby, než dosiahnu požadovanú teplotu. Ak ponechávate jedlo rozmraziť na izbovú teplotu alebo ho ohrievate v kúpeli na rozmrazovanie pokrmov, odstrihnite jeden roh obalu, aby mohli výpary či para unikať. Po rozmrazení je nutné potraviny okamžite skonzumovať a znovu už nezmrazovať.

Vákuové balenie balených potravín

Mnoho potravín, ako je syr alebo mäso sú vákuované už vo výrobe. Aby ste zachovali ich chuťové vlastnosti a čerstvosť, zabaľte ich pomocou vákuovačky akonáhle pôvodný obal raz otvoríte. Tieto potraviny musia byť vždy skonzumované do dátumu spotreby uvedeného na pôvodnom obale. Pri balení sa s nimi musí zaobchádzať s veľkou starostlivosťou a je samozrejme potrebné dodržiavať hygienické zásady.