Ako vybrať fotopascu?

Čo je to fotopasca?  

Fotopasca slúži na vytváranie snímok a videí pomocou perfektne maskovaného a konštruovaného fotoaparátu. Digitálny fotoaparát musí byť vybavený odolným pohybovým snímačom (PIR), ktorý sa aktivuje každou tepelnou stopu zvierat a človeka, no nemalo by sa zabúdať ani na dostatočne ďaleký dosah a rozsah. Viete, ako si vybrať vhodnú fotopascu?

Hlavné parametre pri výbere fotopasce

Fotopasce majú svoje uplatnenie medzi profesionálmi v poľovníctve, kriminalistike či zoológii, no rovnako slúžia aj amatérskym používateľom na ochranu svojho majetku, chát a sezónnych príbytkov pred vandalmi.   

Prísvit značí "neviditeľnosť" fotopasce

Vo fotopasciach sa štandardne nachádza prísvit s vlnovou dĺžkou 940 nm. Keďže je neviditeľný pre človeka aj zvieratá, môžete ich pri najvyššej diskrétnosti používať na stráženie majetku a pozorovanie zveri v prírode.

Ak zvažujete kúpu fotopasce s prísvitom 850 nm, dajte pozor na to, aby ju zlodej neodhalil. Aj keď je tento model silnejší, jeho infračervené žiarenie je viditeľné. Zver na to reaguje zväčša uskočením alebo priblížením (zo zvedavosti).

Dosah fotopasce v desiatkach metrov

Dosah dosvitu fotopascí sa pohybuje od 10-25 m. Pri dosahu sa zamerajte aj na vzdialenosť, do ktorej fotopasca detekuje pohyb. U najnovších fotopascí je možný dosah pohybového snímača až do vzdialenosti 30 metrov a dosah prísvitu predstavuje 25 metrov.

Fotopasce s bleskom prezradia polohu 

Fotopasce s bleskom sa najčastejšie sa používajú na zhotovenie farebných snímok v noci pri monitoringu lesnej zveri. Na stráženie majetku sú menej efektívne, pretože hrozí, že biely blesk okamžite prezradí polohu fotopasce snímanej osobe. 

Zaujímavosť: Fotopasce s bielym bleskom slúžia hlavne pre ochranárov prírody na monitoring rysa ostrovida. Fotopasca s bielym bleskom urobí aj v noci farebnú fotku a rysa následne možno rozoznať podľa farebných škvŕn.

Vyššie rozlíšenie, lepšia kvalita

Fotopasca s rozlíšením od 12 Mpx je dátovo menej náročná a vyžaduje menšiu náročnosť na kapacitu úložiska. Avšak, pre vyhotovenie kvalitnejších záberov vám odporúčame sa zamerať na hornú hranicu 30 Mpx.

Pri rozlíšení štandardne platí, že čím väčší počet pixelov sa podieľa na zábere, tým je detailnejší. Pri monitoringu zveri a zlodejov v exteriéri hovoríme o špecifikácii, ktorá je „nad zlato“.

Ak hľadáte fotopascu vhodnú na tvorbu videozáznamov, vhodné sú pre vás modely s Full HD (1920x1080) rozlíšením.

Finálne umiestnenie ovplyvní uhol záberu

Pri údaji približne 100° fotopasca zaznamenáva pohyb do vzdialenosti maximálne 5 metrov. Takáto fotopasca je vhodnejšia pre stiesnené, úzke vstupné priestory a okolie príbytkov.

V prírode využívajte fotopasce s uhlom záberu cca 60°. Dosahujú na väčšie vzdialenosti (10-12 metrov) a ich zábery sú ostré a detailné.

3G/4G modul pre získanie fotiek v reálnom čase

Okamžité odosielanie fotografií formou MMS alebo e-mailov je výnimočnou výhodou. Fotopasce s GPS modulom sú drahšie, ale umožňujú oveľa komfortnejšie využívanie. Stačí vám, ak si zaobstaráte SIM kartu, dátový prenos a nastavíte požadovaný modul

Rýchlosť a čas aktivovania spúšte ako hlavná premenná

Potrebujete nasnímať rýchlu, obozretnú lesnú zver alebo "pozornejších" zlodejov? Pri zaznamenaní pohybu by nemal byť čas na odoslanie príkazu pre aktivovanie spúšte a vyhotovenie snímky dlhší než 0,5 sekundy.

Rozmery, ovládanie a napájanie 

Robustnejšie fotopasce majú väčší priestor pre uloženie batérie a snímača. Poslúžia vám na monitoring zveri, no pozornejšie ľudské oko ich ľahko odhalí. 

Menšie modely je pomerne náročné odhaliť, avšak nedisponujú tak kvalitným snímačom, ani priestorom pre veľkú batériu. Riešením je vlastný napájací akumulátor alebo externý zdroj, ktorý je prepojený s fotopascou káblom. 

Napájanie bez externého zdroja určite dlho nevydrží pri monitoringu častého a rýchleho pohybu zvierat. Pri odľahlejších budovách, kde je pohyb skôr výnimočný, vám batéria poslúži aj na 6-12 mesiacov.

V prípade jednoduchších modelov sa ovládajú fotopasce tlačidlami bez displeja, ktorý nie je vôbec potrebný, keďže jeho funkciu väčšinou zastúpia stavové diódy. Fotopasce s bezdrôtovým pripojením je možné ovládať na diaľku pomocou aplikácie či inej formy webového rozhrania. 

Drobnosti, ktoré rozhodujú  

Fotopasce sa využívajú najmä v exteriéroch, kde ich fungovanie nesmie ohroziť vietor, mráz, dážď, ostré predmety či zvieratá.

A preto:

  • Fotopascu zabezpečte pred rizikom pádu. Na upevnenie a zaistenie fotopascí použite popruhy, špeciálne držiaky a skrinky v podobe úkrytov či vtáčích búdok. 
  • Fotopasca má čo najlepšie splynúť s okolím, preto na jej maskovanie uprednostnite klasickú zelenú farbu.  
  • Funkčnosť bežných fotopascí je spoľahlivá aj v tuhých mrazoch pri teplote do -25 °C. Problém nastáva pri zvýšenej citlivosti kontaktov vkladaných SIM a SD kariet. Čím sú tenšie, tým skôr hrozí deformácia a nedoliehanie čipu v slote. Po oteplení sa funkčnosť fotopasce, respektíve jej SIM karty, vráti do "normálu".

Nepodceňujte nastavenie fotopasce

Výber fotopasce je náročný, pri rozhodovaní sa zamerajte len na faktory, ktoré sú dôležité vo vašom prípade. Avšak, po zakúpení fotopasce upriamte pozornosť aj na jej správne nastavenie.  

Pri výbere fotopasce "zaostrujte" aj na tieto kritériá:

  • Na upevnenie a zabezpečenie fotopasce používame popruhy, špeciálne držiaky a skrinky v podobe úkrytov, vtáčích búdok a pod.
  • Pri umiestnení dbajte na to, aby ju neohrozoval blízky pohyb vetiev, nálety vtákov či hmyzu.
  • Pri výslednom umiestnení okrem prírodných živlov rozhodujú už spomínané parametre zorného uhla, dosahu senzora a dosvitu, aby vás neprekvapili neostré, rozmazané snímky.

Kompletnú ponuku fotopascí nájdete tu: Fotopasce od špecialistov