Hľadáte pomocníka pre využitie do oblastí a miest, kde nemáte k dispozícii elektrický prúd? Vysokokvalitné a spoľahlivé elektrocentrály značiek VILLAGER, SCHEPPACH či BRIGGS & STRATTON majú široké využitie, najmä pri kempovaní pri vode, v záhradnom domčeku, na chatách, v karavanoch či lodiach.
Typy elektrocentrál
Rámová elektrocentrála býva uchytená v kovovom ráme, je hlučnejšia,
Hľadáte pomocníka pre využitie do oblastí a miest, kde nemáte k dispozícii elektrický prúd? Vysokokvalitné a spoľahlivé elektrocentrály značiek VILLAGER, SCHEPPACH či BRIGGS & STRATTON majú široké využitie, najmä pri kempovaní pri vode, v záhradnom domčeku, na chatách,
Hľadáte pomocníka pre využitie do oblastí a miest, kde nemáte k dispozícii elektrický prúd? Vysokokvalitné a spoľahlivé elektrocentrály značiek VILLAGER, SCHEPPACH či BRIGGS & STRATTON majú široké využitie, najmä pri kempovaní pri vode, v záhradnom domčeku, na chatách, v karavanoch či lodiach.
Typy elektrocentrál
Rámová elektrocentrála býva uchytená v kovovom ráme, je hlučnejšia, no zároveň aj lacnejšia. Nie je však ideálna pre televízie či domáce spotrebiče. Poslúži najmä na napájanie záhradnej techniky.
Invertorová elektrocentrála je vhodná na napájanie jemnejšej elektroniky. Vyzerá ako skladný kufrík, ktorý nie je hlučný, je mobilný, no drahší.
Elektrocentrála so systémom AVR automaticky reguluje napätie a je najideálnejším modelom v prípade jemnej elektroniky.
Ako vybrať elektrocentrálu?
Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu novej elektrocentrály, zvážte viacero faktorov. Lacné elektrocentrály vám síce ušetria financie, no len dočasne. Stavte na kvalitný a spoľahlivý kúsok, ktorý vám vydrží dlhé roky.
TIP: Ak hľadáte šikovnú elektrocentrálu do záhradného domčeka, chatky či karavanu, invertor VILLAGER VGI 2400 je skvelou voľbou s dlhou životnosťou. Patrí medzi malé elektrocentrály.
Využitie elektrocentrály
Hľadáte elektrocentrálu na chatu, do dielne či ako záložný zdroj? V závislosti od jej účelu musíte premýšľať nad rôznymi typmi elektrocentrál, ktoré budete potrebovať. Rozdiely sú v hlučnosti, rozmeroch alebo v dodávaní energie.
Prenositeľnosť
Myslite na to, že aj malé elektrocentrály sú pomerne ťažké zariadenia. Ak ju potrebujete umiestniť na jedno mieste, ako napríklad na stavbe, dieselová elektrocentrála je pre vás tá pravá.
Ak však hľadáte mobilnejšiu verziu, malé benzínové elektrocentrály alebo LPG stroje bývajú podstatne ľahšie.
Typ fázy
Jednofázové elektrocentrály majú 230 V / 50 Hz. Sú vhodné na napájanie spotrebičov či stavebného náradia. Majú 2 kolíky a jeden otvor na uzemnenie.
Trojfázové elektrocentrály majú 450 V / 50 Hz. Využívajú sa v stavebníctve. Veľmi výkonné a prívodné káble spotrebičov majú 4 alebo 5 kolíkov.
Spotreba elektrocentrály
Spotreba je zvyčajne ovplyvnená množstvom energie. Pokiaľ má elektrocentrála výkon 0,6-1 kVA, jej spotreba sa pohybuje okolo 0,5 l na jednu motohodinu.
Druh paliva
Dieselové elektrocentrály sú robustné kúsky, ktoré sú určené pre dlhodobú záťaž a svoje využitie nájdu v priemyselnej prevádzke. Sú vhodné aj ako záložné zdroje pre celý deň.
Benzínové elektrocentrály sú najrozšírenejšie, ich zdrojom býva benzín Natural 95. Centrála na benzín je kompaktná a nenáročná na prevádzku.
Akumulátorové elektrocentrály sú napájané zo siete. Sú veľmi tiché, no nie veľmi rozšírené.
Olejové elektrocentrály využívajú na svoju prevádzku špeciálny pohonný olej. Sú extrémne výkonné, vhodné na použitie v priemysle či na osvetlenie menšieho areálu.
Potrebujete pomôcť s výberom elektrocentrály? Prečítajte si náš zaujímavý blog Ako vybrať elektrocentrálu TU.