Postrekovač je zariadenie určené k rozprašovaniu kvapalín. Používa sa najmä v záhradníctve a v poľnohospodárstve na rozprašovanie zmesí vody s pesticídmi alebo s biologickými prípravkami pri ochrane rastlín, stromov alebo plodín. V priemysle sa používa na rozprašovanie vody alebo rozličných chemických postrekov.Rosič, podobne ako postrekovač,
Postrekovač je zariadenie určené k rozprašovaniu kvapalín. Používa sa najmä v záhradníctve a v poľnohospodárstve na rozprašovanie zmesí vody s pesticídmi alebo s biologickými prípravkami pri ochrane rastlín, stromov alebo plodín.
Postrekovač je zariadenie určené k rozprašovaniu kvapalín. Používa sa najmä v záhradníctve a v poľnohospodárstve na rozprašovanie zmesí vody s pesticídmi alebo s biologickými prípravkami pri ochrane rastlín, stromov alebo plodín. V priemysle sa používa na rozprašovanie vody alebo rozličných chemických postrekov.
Rosič, podobne ako postrekovač, slúži na rozprašovanie kvapalín. Rozdiel medzi postrekovačom a rosičom je ten, že rosič dokáže kvapalinu rozdrobiť na menšie, drobnejšie čiastočky. Väčšinou je poháňaný klasickým spaľovacím motorom, malé čerpadlo tlačí postrek do trysky pred ústím trubice a ventilátor poháňaný motorom vytvára prúd vzduchu, do ktorého je vstrekovaná kvapalina. Výsledkom je hmla dopadajúca na rastliny.
Ako vybrať postrekovač a rosič?
Typ postrekovača
Podľa toho, kde sú postrekovače umiestnené, ako sa obsluhujú a čím sú poháňané, sa postrekovače delia do viacerých skupín.
- Ručný postrekovač – má kapacitu len niekoľko litrov, je určený do domácností na postrekovanie jednotlivých rastlín, alebo ich častí.
- Chrbtový – záhradný postrekovač – je určený pre záhrady a skleníky, nosia sa na chrbte a s pomocou motorového alebo ručného pohonu sa aplikuje prípravok na rastliny alebo stromy. Tieto postrekovače sú hojne používané v záhradách a v sadoch na ochranu rastlín. V poľnohospodárstve sa používajú pre selektívne ošetrenie malých plôch alebo v špeciálnych kultúrach.
- Poľný postrekovač – je poľnohospodársky stroj určený k rovnomernej aplikácii prostriedkov na ochranu rastlín alebo k ich prihnojovaniu. Postrek rozriedený vodou sa aplikuje z nádrže pomocou trysiek umiestnených na ramenách postrekovača. Takéto poľnohospodárske postrekovače ďalej delíme na nesené, ťahané, samochodné alebo rosiče pre špeciálne kultúry.
Pohon postrekovača
Postrekovače sa delia aj podľa toho, akým spôsobom sú poháňané, najčastejšie varianty sú ručné, akumulátorové a benzínové:
- Ručné/manuálne mechanické – tlak v nich vytvárame sami, pomocou pumpovania pákou, majú zväčša objem od 0,5 l, cez 5 l až do 12 l, sú ľahšie, cenovo dostupnejšie a určené na menšie plochy, ich nevýhodou je nutnosť prácne ich uvádzať do chodu. Tlakový postrekovač je veľmi obľúbený u mnohých väčších záhradkárov.
- Akumulátorové / batériové – tieto postrekovače sú v súčasnosti uprednostňované a tešia sa veľkej obľube u malých i väčších pestovateľov, majú objem od 10 l do 20 l, sú ľahké (odpadá hmotnosť motora), výkonné a práca s nimi je veľmi efektívna, na čo si treba dať pozor pri výbere je výdrž batérie a ergonómia najmä chrbtovej časti stroja.
- Motorové / benzínové – sú ťažšie, práca s nimi je namáhavejšia, ale zároveň sú aj najvýkonnejšie zo všetkých kategórií, nachádzajú uplatnenie hlavne na väčších plochách vyžadujúcich postrek alebo hnojenie.
Postrekovače a rosiče slúžia predovšetkým na aplikáciu rôznych postrekov, ale tiež hnojív. Sú neoceniteľnými pomocníkmi pri pestovaní zeleniny, ovocia, zemiakov, obilia, či iných poľnohospodárskych plodín. Využívajú sa tiež pri ochrane ovocných a orechových sadov, pri pestovaní viniča, rôznych druhov kvetov a v neposlednom rade v lesníctve a v lesných škôlkach. Uľahčujú a urýchľujú nevyhnutné úkony, ktoré prispievajú k lepšej úrode. Pri výbere postrekovača sa zamerajte hlavne na kvalitu a poctivé prevedie výrobku.
Potrebujete poradiť s výberom? Prečítajte si náš blogový článok Ako vybrať postrekovač alebo rosič. Najčastejšie otázky a odpovede nájdete TU.