Vákuové baličky potravín v redakčnom teste

Je to malý zázrak, vďaka ktorému potraviny starnú pomalšie. Mak a orechy si zachovajú svoju sladkú čerstvosť po celé roky, klobásky nestvrdnú na kameň ani do budúcej zabíjačky, a ak príde na mäso, zázraky sa udejú pri skladovaní i marinovaní. Stačí len odsať z vrecúška vzduch a uzavrieť ho tavným telesom.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1 Vrecúška
Nie špeciálny plast, ale štruktúrovaný povrch vnútornej strany vrecúška rozhoduje o tom, či sa dá použiť na vákuové balenie alebo nie. Vnútorné reliéfy tvoria malé koridory, cez ktoré je možné odsávať vzduch i vtedy, ak sú obe strany vrecúška stlačené jedna k druhej. Práve cez ne uniká vzduch a vytlačená šťava, aby bolo možné vrecúško uzavrieť.

2 Fólie
Kým vrecúška majú z výroby svoju výšku a šírku, na balenie môžete použiť i fólie, ktoré majú tvar rukáva. Zatavíte voľný koniec, odrežete si z rukáva dĺžku potrebnú na balenie a použijete ho ako hotové vrecúško. Nejaký čas potrvá, kým si privyknete na správny odhad objemu a plánovanie, aby ste neminuli viac obalového materiálu, ako je potrebné.

3 Odsávanie
Čerpadlo, ktoré odsáva vzduch z vrecúška, funguje podobne ako to, ktoré poznáte z espresso kávovaru. Po spustení sa ozýva rytmický pohyb piestu, ktorý neustane dovtedy, kým nie je vrecúško pripravené na zatavenie. Pri mokrých surovinách sa všetko riadi iba časovačom, pri suchých a pevných skontroluje dosiahnutie podtlaku elektronika.

4 Zváranie
V čeľustiach, ktoré cez gumovú vrstvu stláčajú steny vrecúška k sebe, sa nachádza ohrevné teleso, vďaka ktorému sa na vrecúšku vytvorí trvalý tavený spoj. Na slabších modeloch má podobu úzkeho drôtika, dobrá vákuovačka však vytvorí zvar so šírkou dvoch, troch či piatich milimetrov. Len tak dokáže prekonať zrnká nečistoty či kvapky vody a tuku.

5 Bez odsávania
Ak chcete baličku používať na uzatváranie vrecúšok obchodných balení, mala by mať režim zvárania i bez odsávania vzduchu. Znamená to, že v baličke uzavriete poloprázdne vrecko zemiakových lupienkov, orieškov alebo sušienok, aby pri skladovaní netratili na svojej krehkej čerstvosti. Vložíte ho do stroja, kliknete na tlačidlo a máte polovičný či štvrtinový obal na skladovanie.

6 Mokrý režim
Vákuová balička je výborná aj na marinovanie mäsa a slaniny pred ich sušením a údením. Podtlak vo vrecúšku sa postará o to, aby ste ich nemuseli denne otáčať v soliacej zmesi. Spôsobí tiež, že všetka šťava so soľou a bylinkami zostane v kontakte s povrchom mäsa bez ohľadu na to, či ide o bok, spodnú alebo vrchnú stranu.

7 Údržba
Nedokážete mazať čerpadlo, nikdy neviete skontrolovať, v akom je stave. Je však vo vašej moci, aby ste sa po každom použití vákuovej baličky postarali o jej vyčistenie. Vytečené šťavy dokážu narobiť kopu nepríjemností, zberné nádobky preto umývajte po každom použití. A ak príde na gumičky čeľustí, otáčajte ich pravidelne, aby sa neunavili.

POHĽAD CEZ PEŇAŽENKU
Je pôsobivé sledovať, ako vákuovačka vytiahne vzduch z tričiek, ktoré si balíte do kufra. Razom by ste radi balili do fólie všetko – od nakrájanej mrkvy na šalát cez fazuľkové struky do polievky až po kus sekanej, ktorá putuje do mrazničky. Pomyslenie na 5-násobné predĺženie čerstvosti a trvanlivosti je ozajstným lákadlom.
 
Rýchlo sa však preberiete a vrátite k zdravej úvahe, keď zistíte, že vrecúška sú na jedno použitie a nie sú najlacnejšie. O tom, čo budete baliť vákuovaním a čo nie, rozhodne cena surovín. Určite sa vám vyplatí uskladniť domácu sušenú krkovičku, aby nezostarla, nie však rezance, ktoré ste naváľali z vajíčok a múky za pár centov.

Podtlak
Výrobcovia neudávajú hodnoty dosiahnutého podtlaku, v ponuke však nájdete modely s jedným či dvomi čerpadlami.
 
Kapacita
Šírka určuje, aký sortiment vrecúšok budete môcť pri balení používať – 20, 25, 28, 30 či viac centimetrov? Nenechajte sa ukrátiť o možnosti.
 
Suché i mokré
Z mokrých potravín vyteká pri odsávaní šťava, zváračka musí byť na ne pripravená. Niektoré sú na tom výrazne lepšie ako iné.
 
Zvar
Úzky ako drôtik alebo široký ako lem na utierke? Čím širší je zvar, tým spoľahlivejšie je uzatvorenie podtlaku vo vrecúškach.
 
Príslušenstvo
Odsávať možno vzduch z vrecúšok, avšak aj z fliaš, dóz, misiek a nádob, ale len ak možno k baličke pripojiť hadičku na jej príslušenstvo.


Vákuová balička nie je mixér ani chlebopiecka. Potrebujete časový odstup, aby ste vedeli, do akej miery ste so skladovaním potravín spokojní. Tento test prebiehal v krátkych fázach po dlhé mesiace, aby sme sa vo finále vrátili ku všetkým modelom pekne bok po boku.

TESTOVANÉ MODELYmôjdom víťaz testu


FoodSaver FFS015X
Šírka: 28 cm, ohrev 150 W
Funkcie: zvar, suché a mokré odsávanie
Výbava: odsávací port pre príslušenstvo
 
AKO FUNGUJE: Tento automat vás začne poslúchať vo chvíli, keď si privyknete na jeho mocný prítlak pri zatváraní. Založíte naplnené vrecko, zvolíte mokré či suché odsávanie a zvyšok vybaví elektronika. Páči sa nám široký, 3-milimetrový zvar, od ktorého možno očakávať spoľahlivosť i vtedy, ak vrecúško nie je v jeho mieste dokonale čisté alebo ste sa rozhodli používať najhrubšie vrecká na trhu. Šťava odteká do ľahko čistiteľných zberačov a nikdy sa nám nestalo, že by vákuovačka nedržala krok s naším tempom. Ak sa chystáte spracovať zabíjačku, nebudete večne čakať na chladenie.

+++++ 99,90 €

Status HV500
Šírka: 28 cm, ohrev 180 W
Funkcie: zvar, suché odsávanie
Výbava: zásobník na fóliu
 
AKO FUNGUJE: Zabudnite na vrecúška a staňte sa pánmi presne odmeraných porcií. Táto vákuová balička vás priam pobáda, aby ste využili jej zabudovaný zásobník na fóliu a jednoduchú rezačku a zvárali si vrecúška na mieru. Nič netreba odmeriavať, každý rez je rovný a presný. Páči sa nám pracovné tempo i dosiahnutý podtlak, s vákuovaním tekutín, kaší a mokrých surovín však priveľmi nepočítajte. Páčilo by sa nám, ak by boli zvary širšie. Pri milimetrovej šírke sme sa vždy snažili poistiť zváranie druhým, samostatným spustením. A ak príde na prítlak, ten sa spolieha len na vašu vytrvalosť a silu v rukách.

++++ 119 €

Lidl SilverCrest SFS110C2
Šírka: 28 cm, ohrev 110 W
Funkcie: zvar, suché a mokré odsávanie
Výbava: žiadna
 
AKO FUNGUJE: Ak sa obzeráte po svojej prvej vákuovej zváračke, tento model by ste určite nemali prehliadnuť. Hoci nie je vystrojený, aby dokázal spracovať bez prestávky tucet vrecúšok jedno za druhým, môžete počítať s tým, že i bez predchádzajúceho cviku sa vám všetko podarí na prvýkrát. Zvary sú pevné a kvalitné, odsávanie si poradí nielen so suchými, ale aj s mokrými surovinami. Vytekajúca šťava sa zachytí v zásobníku a zvyšok stroja zostane čistý. Páči sa nám intuitívna obsluha, ale aj dobre spracovaný prítlačný mechanizmus, pri ktorom sa vám nestane, že by ste vrecúško pokazili.

++++ 29,99 €

Maxxo VM4000
Šírka: 30 cm, ohrev 120 W
Funkcie: zvar, zastavenie odsávania, odsávanie
Výbava: odsávací port pre príslušenstvo
 
AKO FUNGUJE: Automatický program spustí cyklus odsávania a zatavenia, pomocou tlačidla však môžete pri balení mäkkých surovín odsávanie kedykoľvek pozastaviť. Táto balička vám ponúkne štedrú, 30-centimetrovú šírku čeľustí, nečakajte však, že bude na vrchole výkonu vo svojej kategórii. Odsávanie je pomalšie ako pri ostatných modeloch a aj z úrovne podtlaku máme pocit, že ide o stroj s najslabším čerpadlom z testovaných modelov. Splní svoje poslanie pri úspornom a trvácnom balení, ľahko sa však stane, že ak uvidíte prácu iných typov vákuovačiek, budete mať doma pocit, že to nie je úplne ono.

++++- 53,50 €

ProfiCook VK1133
Šírka: 28 cm, ohrev 110 W
Funkcie: zvar, suché a mokré odsávanie
Výbava: žiadna
 
AKO FUNGUJE: Nenechajte sa zaskočiť nevšedným vertikálnym vyhotovením tejto vákuovačky. Na kuchynskej linke nezaberie zbytočné miesto a môžete od nej očakávať plnú pohotovosť a slušný výkon. Páči sa nám rýchlosť odsávania a šírka zvarov, ako aj jednoducho dostupná zberná nádobka na odsaté tekutiny. Pri práci s mokrými surovinami však musíte byť obozretní, pretože pri výmene vrecúšok nevidíte na výšku hladiny v zásobníku a ľahko sa môže stať, že pretečie. Ide o stroj pomerne tichý, s veľmi dobrým prítlakom čeľustí. S rolkami fólie si rozumie rovnako dobre ako s vrecúškami.

++++- 108,85 €

TIPY NA VÁKUOVANIE

  • Vrchný lem vrecúška musí byť vždy čo najsuchší, bez mastnoty a olejov. Inak nebude zvar spoľahlivý a pevný.
  • Nielen z rolky možno spraviť vrecúško na mieru, ale aj z väčšieho vrecka spravíte dve menšie. Šetriť fóliou sa určite vyplatí.
  • Podtlak sypké a mäkké suroviny deformuje, takže pomôže, ak ich počas vákuovania vytvarujete rukami.
  • Ani vákuované suroviny nevydržia večne. Píšte si permanentným značkovačom dátumy balenia na každý obal.

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)   
Výnimočný - Rozhodne víťaz vo svojej kategórii
++++ (štyri)   
Veľmi dobrý - Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.
+++ (tri)   
Dobrý - Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.
++ (dva)   
Podpriemerný - Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.
+ (jeden)   
Slabý - Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Zdroj: mojdom.zoznam.sk